Na kopalniach potrzebny sześciodniowy tydzień pracy

Aby polska elektroenergetyka mogła bazować na węglu z polskich kopalń, niezbędne będą zmiany organizacyjne i decyzje zmierzające w kierunku optymalizacji kosztowej. Potrzebna też będzie realizacja inwestycji i podniesienie efektywności.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na kopalniach potrzebny sześciodniowy tydzień pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

26 gru 2013 17:15


Węgiel jest i jeszcze długo będzie w Polsce podstawowym paliwem. W świecie następuje wzrost wydobycia węgla. W roku 2012 produkcja światowa węgla przekroczyła 7 mld ton. Największym producentem są Chiny, które wydobyły ponad 3 mld 600 mln ton.

Jeżeli chodzi o ceny, to w ostatnich latach rynek był wysoce niestabilny. Przy czym ceny węgla koksowego powinny się ustabilizować i lekko rosnąć, a ceny węgla energetycznego pozostaną, zdaniem analityków, na niskim poziomie.

W rodzimym środowisku górniczym postulowana jest konieczność zmiany przepisów. Po to, by spółki węglowe miały możliwość reagowania na zmiany zachodzące na rynku.

- Powinny nastąpić zmiany w modelu organizacyjnym, bo jeśli dalej będzie obowiązywał model pracy przez pięć dni w tygodniu po 2,5 godz. efektywnej pracy na dniówkę, to będzie naprawdę źle - zaznacza Jarosław Zagórowski, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. - Przecież wokół nas wszystko się zmienia, a wewnętrzne układy pracy w spółkach są sprzed wielu lat. Dlatego też nie mamy możliwości elastycznego reagowania na zmiany rynkowe.

W spółkach węglowych, w tym właśnie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym wskazują, że niezbędne są zmiany, w tym potrzebny jest sześciodniowy tydzień pracy ze względu na optymalne wykorzystanie maszyn i urządzeń. Sześć dni w tygodniu fedrują w Lubelskim Węglu Bogdanka, który konsekwentnie realizuje strategię maksymalizacji wydobycia.

Czytaj więcej na wnp.pl.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.