Motobranża rośnie w siłę na Śląsku

0 0
Motobranża rośnie w siłę na Śląsku
Wielu producentów samochodów, jak i części do nich ma ulokowane swoje zakłady na Śląsku. (Fot. PTWP/Andrzej Wawok)

• Na koniec grudnia 2015 roku stopa bezrobocia na Śląsku wyniosła 8 proc - była o 1,6 p.p. niższa niż wskaźnik ogólnopolski (9,8 proc.).
• Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto na Śląsku, w grudniu 2015 roku wyniosło 5347,33 zł. Dla porównania średnia krajowa wynosiła 4515,28 zł.
• Planowane na ten rok inwestycje w ramach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej mogą przyczynić się do powstania łącznie nawet 1,5 tys. nowych miejsc pracy.

- Województwo śląskie to region, który pomimo zmagań z problemami przemysłu ciężkiego, bardzo prężnie się rozwija. Stale rozwijające się inwestycje i nowe projekty podnoszą atrakcyjność tej części Polski. Swoje zakłady, siedziby lub oddziały mają lub otwierają tutaj największe międzynarodowe firmy, również z branży motoryzacyjnej – mówi Marzena Jurkiewicz, dyrektor CRS Polska.

Pracowity Śląsk

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) na koniec grudnia 2015 roku stopa bezrobocia na Śląsku wyniosła 8 proc. Oznacza to, że była o 1,6 p.p. niższa niż wskaźnik ogólnopolski (9,8 proc.). Spadła również w porównaniu do grudnia 2014 roku – o 1,4 p.p.

Czytaj też: Praca w automotive. W Polsce ma ją już 250 tys. osób

Co więcej, pracujący w tym regionie zarabiają więcej niż wskazuje średnia ogólnopolska. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto na Śląsku, w grudniu 2015 roku wyniosło 5347,33 zł i w porównaniu z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem brutto w kraju było wyższe o ponad 800 zł (średnia krajowa: 4515,28 zł) – wynika z danych GUS.

Wysoki poziom wynagrodzenia jest związany z rosnącą liczbą ofert pracy. W grudniu 2015 roku do urzędów pracy w województwie śląskim wpłynęło 8,4 tys. ofert pracy, czyli o 25 proc. więcej niż przed rokiem.

Automotive w natarciu

- Duże zapotrzebowanie na pracowników widać także w branży motoryzacyjnej, w której skupia się największa część naszego biznesu. Tylko w ubiegłym roku liczba kontrolerów jakości, z którymi współpracujemy, wzrosła o ponad 20 proc. – mówi Marzena Jurkiewicz.

Czytaj też: Jakość siły roboczej w Polsce jest magnesem dla motoryzacyjnych inwestorów

To właśnie na Śląsku wielu producentów samochodów, jak i części do nich ma ulokowane swoje zakłady. Należą do nich: koncern FCA produkujący modele takich marek jak Fiat, Lancia, czy Ford, Lear Corporation, Proma Poland, Die-Tech, Jonhson Controls, Grammer, Delphi, Magna, Hutchinson, Rockwell czy Magneti Marelli. W Częstochowie, Czechowicach-Dziedzicach, Bielsku-Białej i Gliwicach swoje zakłady ma ZF TRW.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.