wnp.pl

Morawiecki: Polska potrzebuje rozwoju nowoczesnego przemysłu

0 0
Morawiecki: Polska potrzebuje rozwoju nowoczesnego przemysłu
Morawiecki chce, aby w zgodzie z unijnymi wymogami w dużo większym stopniu wykorzystywać to prawo do promocji krajowych podmiotów (fot. PTWP)

Potrzebujemy rozwoju nowoczesnego przemysłu o jak największej wartości dodanej. Chcemy zaszyć jak najwięcej wiedzy w naszych produktach i usługach - powiedział wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki na spotkaniu z radą Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii.

Wśród czynników , które ograniczają perspektywy rozwoju kraju, wicepremier wymienił łączny dług (publiczny i prywatny) w relacji do PKB na poziomie 150-160 proc., a więc jeden z najwyższych w Europie Wschodniej, brak wystarczających oszczędności, brak możliwości nieponoszenia kosztów emisji CO2 w związku z polityką klimatyczną Unii Europejskiej, perspektywę wyczerpania się największych środków unijnych ciągu 5-6 lat oraz wyczerpujące się zdolności firm do adaptacji technologii, głównie z zagranicy.

- W efekcie wpadliśmy w kilka pułapek, w tym np. pułapkę rozwoju zależnego, która sprawia, że na koniec 2015 roku traciliśmy aż 1,3 bln zł, czyli dwie trzecie PKB, w ramach dywidend płaconych przez przedsiębiorstwa za granicę - powiedział Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślił, pracownik w Polsce pracuje w roku przeciętnie 2 tys. godzin, podczas gdy w Niemczech jest to 1350 godzin, a w Holandii 1320 godzin. - A jednocześnie marże na produkty wytworzone przez tych pracowników są wciąż na Zachodzie nawet 3-4 razy wyższe niż w Polsce - dodał.

Czytaj też: Minister rozwoju zdejmie ciężar biurokracji z polskich firm

Wicepremier wyjaśnił, że mówiąc o reindustrializacji w Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, ma tak naprawdę na myśli „neoindustrializację”. - Potrzebujemy rozwoju nowoczesnego przemysłu o jak największej wartości dodanej. Chcemy zaszyć jak najwięcej wiedzy w naszych produktach i usługach - mówił.

Wicepremier po raz kolejny podkreślił, że słabością Polski w zakresie niedostatecznej innowacyjności jest nieumiejętność skutecznego połączenia światów nauki i biznesu. - Mamy świetne ośrodki badawcze i wspaniałych naukowców, ale miarą ich sukcesów powinna być komercjalizacja - przekonywał.

Mateusz Morawiecki ocenił również, że w zbyt małym stopniu wykorzystywaliśmy ustawę o zamówieniach publicznych do rozwoju gospodarczego.

Czytaj cały artykuł tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.