Mielecka SSE będzie większa

Do Mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej mają zostać włączone nowe tereny. Decyzja o powiększeniu zapadnie w ciągu miesiąca.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Mielecka SSE będzie większa

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

16 lip 2015 8:33


Prawie tysiąc nowych miejsc pracy może powstać w najbliższych latach na nowych terenach, które włączone zostaną do mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nowe tereny - w sumie ponad 43,6 ha - znajdują się w województwach podkarpackim i lubelskim.

Firmy zainwestują na nowych terenach blisko 400 mln zł.

Jak powiedział dyrektor mieleckiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, która zarządza strefą, Krzysztof Ślęzak, decyzja rządu o powiększeniu powinna zapaść w ciągu miesiąca.

Według szacunków na nowym obszarze zainwestowanych zostanie prawie 400 mln zł.

Lubella wybuduje nową halę produkcyjną

Wśród działek, które będą wkrótce włączone do mieleckiej strefy jest m.in. ponad 12 ha w Lublinie. Jak można przeczytać w uzasadnieniu wniosku o rozszerzenie SSE, na działce tej nową halę produkcyjną zamierzają wybudować Polskie Zakłady Zbożowe Lubella.

W hali uruchomiona zostanie linia technologiczna do produkcji makaronów, o wydajności ok. 90 ton makaronu na dobę. W efekcie zwiększone zapotrzebowanie na mąkę spowoduję poszerzenie zasiewów pszenicy w regionie o ok. 20 tys. ha. Inwestycja kosztować będzie 87 mln zł, dzięki niej do końca 2018 r. powstanie 35 nowych miejsc pracy.

Cyclone stworzy 98 miejsc pracy

Z kolei w Kraśniku włączonych zostanie do mieleckiej SSE prawie 2,3 ha. Na działce tej firma Cyclone wybudować ma zakład produkcyjny, w którym powstawać będą części do samolotów m.in. elementy do skrzydeł i drzwi. Wartość tej inwestycji to 30 mln zł, powstanie też 98 miejsc pracy.

Wipsz wybuduje nowoczesną ubojnię drobiu

Natomiast prawie 9 ha działaniem strefy objętych zostanie w Międzyrzeczu Podlaskim. Na tym terenie zainwestować ma największy polski producent pasz gospodarczych - firma Wipsz. Na działce w Międzyrzeczu Podlaskim planuje wybudować nowoczesną ubojnię drobiu o wydajności 400 ton mięsa dziennie. Inwestycja ma być gotowa do końca 2020 r. i będzie kosztować ok. 120 mln zł, powstanie też 300 nowych miejsc pracy.

Krosno i Zagórze czeka na inwestorów

Nowe tereny zostaną włączone do mieleckiej SSE również m.in. w Krośnie i Zagórzu. W tych dwóch lokalizacjach nie ma jeszcze inwestorów. Zostaną oni wyłonieni w przetargu.

SSE Euro-Park w Mielcu jest najstarszą strefą w Polsce, utworzoną w 1995 r. W tym roku świętuję 20-lecie istnienia. Po powiększeniu zajmować będzie ponad 1495 ha; jest zlokalizowana w 26 podstrefach: na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Śląsku, w Małopolsce oraz na Pomorzu Zachodnim.

Od początku powstania strefy nakłady poniesione przez inwestorów wynoszą ponad 6,8 mld zł, a zatrudnienie przekroczyło 26,5 tys. osób. Do tej pory wydano 313 zezwoleń na prowadzenie działalności na obszarze strefy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.