Miejska spółką w Białymstoku na sprzedaż

Władze Białegostoku szukają kupca na akcje Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Prezydent miasta wydał w czwartek zarządzenie ws. przeznaczenia do zbycia udziałów tej spółki, która zatrudnia 600 osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Miejska spółką w Białymstoku na sprzedaż

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 wrz 2013 13:30


Na przełomie września i października ukażą się oficjalne ogłoszenia o zaproszeniu do negocjacji, skierowane do przyszłych nabywców - poinformował w czwartek na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Andrzej Meyer.

Plan zakłada sprzedaż 100 proc. udziałów w spółce MPEC, z tym, że pula 15 proc. przeznaczona jest do nieodpłatnego nabycia przez byłych i obecnych pracowników, choć nie wszyscy będą do tego uprawnieni.

Władze miasta szacują, że cała procedura wyłonienia ewentualnego nabywcy - łącznie z podpisaniem z nim umowy - powinna potrwać nie dłużej niż pół roku. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaznaczył jednak, że do sprzedaży MPEC może dojść lub nie, bo miasto nie zamierza sprzedać spółki z wszelką cenę.

Jednocześnie nie chciał powiedzieć, jaka cena za MPEC byłaby dla miasta satysfakcjonująca. Nie ujawnił też wyceny spółki, którą na zlecenie miasta wraz z innymi potrzebnymi analizami prawnymi i ekonomicznymi przygotowała firma doradcza.

W maju w Białymstoku odbyło się referendum lokalne ws. prywatyzacji MPEC. Jego inicjatorami byli m.in.: opozycyjne PiS, organizacje społeczne, związki zawodowe, spółdzielnie mieszkaniowe. Z powodu zbyt niskiej frekwencji - poniżej 30 proc. - referendum było nieważne. Większość głosujących opowiedziała się przeciwko planom sprzedaży spółki.

MPEC zatrudnia 600 osób; w 2011 roku firma miała 4 mln zł zysku. Danych za 2012 rok miasto nie podało.

Prezydent Białegostoku, który zainicjował sprzedaż udziałów MPEC tłumaczył, że pieniądze z prywatyzacji miałyby być przeznaczone na wkłady własne miasta do nowych inwestycji w nowej perspektywie finansowej UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.