Menadżerowie kopalń muszą dostosować spółki do warunków rynkowych

- Ministerstwo Gospodarki postawiło przed menadżerami kopalń wyzwanie dotyczące dostosowania spółek węglowych do warunków rynkowych - powiedział wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Menadżerowie kopalń muszą dostosować spółki do warunków rynkowych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

27 lis 2013 14:11


Zastrzegł jednak, że ważne jest zachowanie pewnych priorytetów. "Po pierwsze, chcemy utrzymać potencjał polskiego górnictwa, zwiększać efektywność i racjonalność gospodarki węglowej; dostosowywać i rozbudowywać możliwości, które dają dochody obok kopalni, czyli budowa energetyki metanowej" - podkreślił Piechociński podczas debaty "Okrągły stół na temat przyszłości górnictwa węgla kamiennego w Polsce".

Jak mówił, ważne jest też dochowanie dotychczasowych zobowiązań, jeśli chodzi o miejsca pracy.

Według wicepremiera w polskim górnictwie istnieją różnice dotyczące efektywności działania kopalń. "Nie jest żadną tajemnicą, że liczba pracowników zatrudnionych poza wydobyciem w Kompanii Węglowej jest kilkakrotnie większa niż w Bogdance. W związku z tym mamy sytuację, że polski węgiel konkuruje z importowanym węglem, ale też z polskim węglem na polskim rynku" - powiedział.

Zapewnił, że w naszym sektorze górniczym nie zaniedbuje się nowych technik i technologii. Wspierane są też szkolenia na rzecz zawodów górniczych. Wielkim osiągnięciem jest to, że znów mamy kilka tysięcy absolwentów kierunków związanych z górnictwem - podkreślił.

Piechociński zwrócił uwagę, że po Niemczech jesteśmy drugą energetyką węglową w Europie. Mamy najbardziej bezpieczne w świecie górnictwo głębinowe. "To pokazuje, że kilkaset lat wydobywania węgla, duże jego nakłady, zbudowanie zaplecza, świetne firmy, dobre ratownictwo, świetny Instytut Górnictwa - to wielki dorobek, który potrzebuje dodatkowych impulsów rozwojowych" - ocenił.

Według ministra gospodarki wiele krajów spoza UE, w tym m.in. Indie, "rozpędza" się w wydobyciu węgla. Wielkie ambicje mają też Turcja i Mongolia.

Główny temat debaty zorganizowanej w Polskiej Agencji Prasowej w ramach projektu Serwis Energetyka Ekstra to możliwości poprawy sytuacji w spółkach węglowych.

Dane na koniec września 2013 r. pokazują, że sektor węgla kamiennego odnotował stratę w wysokości 71,8 mln zł łącznie, a straty na sprzedaży węgla, czyli podstawowej działalności branży wyniosły ponad 37 mln zł. Równocześnie przychody ze sprzedaży zmalały o ponad 9 proc.

Po trzech kwartałach tego roku wydobycie zmalało o 1,9 mln ton do 55,8 mln ton, mimo zaś wzrostu sprzedaży i eksportu - zapasy surowca są duże, na zwałach zalega prawie 8 mln ton.

Eksperci rynku wskazują na spadek cen węgla i utrzymujące się wysokie koszty polskich producentów jako powody obecnej, trudnej sytuacji branży. Po III kw. 2013 r. spółkom udało się zredukować koszty produkcji o 3,5 proc., czyli o 0,6 mld zł. Na zlecenie spółek górniczych firma Roland Berger Strategy Consultans przygotowała audyt branży, proponując konkretne rozwiązania mogące poprawić sytuację. Uczestnicy debaty omówią m.in. wnioski z tego raportu.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.