Męcina: Branża tekstylno-odzieżowa potrzebuje wykwalifikowanej kadry

Rozwój branży tekstylno-odzieżowej jest niemożliwy bez wykwalifikowanych pracowników – podkreślił wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Męcina: Branża tekstylno-odzieżowa potrzebuje wykwalifikowanej kadry

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 cze 2015 9:04


Męcina zaznaczył, że przemysł mody i tekstyliów będzie reprezentował coraz większy potencjał, dlatego należy zapewnić pracodawcom systemowe możliwości rozwiązywania ich problemów.

Dofinansowanie na podnoszenie kwalifikacji pracowników

"Z punktu widzenia branży tekstylno-odzieżowej kluczowy jest dostęp do dobrej jakości kapitału ludzkiego. W ramach reformy instytucjonalnej rynku pracy, która działa od roku, oddano do dyspozycji przedsiębiorców 200 mln zł na podnoszenie kwalifikacji pracowników. Każdy pracodawca może dziś skorzystać z tych środków, zgłaszając się do urzędu pracy" – podkreślił.

Czytaj też: Rynek odzieżowy rośnie w siłę. Zarabiają młodzi

Wiceminister dodał, że przedsiębiorca, zatrudniający do dziesięciu pracowników, może otrzymać 100 proc. dofinansowania na podnoszenie kwalifikacji pracowników, a przedsiębiorca, zatrudniający powyżej dziesięciu osób – 80 proc. kosztów. Koszty są finansowane do wysokości trzech przeciętnych wynagrodzeń.

Według Męciny do wykorzystania w tym roku pozostało jeszcze bardzo dużo pieniędzy przeznaczonych na dofinansowanie podnoszenia kwalifikacji osób po 45. roku życia. Podkreślił, że od przyszłego roku dofinansowania będą skierowane do wszystkich grup pracowniczych, bez względu na wiek; do 240 mln zł wzrośnie również przeznaczona na nie pula.

Kształcenie dualne

Jak zaznaczył, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej jest promotorem kształcenia dualnego, które pozostaje w kompetencji MEN. "Branża tekstylno-odzieżowa ma wyjątkową szansę; z jednej strony możliwość określenia potrzeb i wskazanie długookresowego zapotrzebowania na pracowników, z drugiej – klaster szkół, z którymi branża współpracuje, będzie mógł w nowej perspektywie UE otrzymać dofinansowanie – prawie 800 mln zł z budżetu uruchamianego przez MEN. To środki przeznaczone na budowanie modeli systemów kształcenia dualnego" - wyjaśnił.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.