wnp.pl

Markowski: górnicy nie widzą zdolności do wyrzeczeń ze strony państwa

0 0
Markowski: górnicy nie widzą zdolności do wyrzeczeń ze strony państwa

Państwo nie chce zrezygnować z żadnego sposobu opodatkowania górnictwa, ponadto irytują niezwykle wysokie wynagrodzenia członków zarządów spółek węglowych - mówi Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki.

Coraz więcej emocji w środowisku górniczym budzą płynące z różnych stron postulaty o potrzebie zlikwidowania górniczych przywilejów. Jak się Pan na to zapatruje?

- To, co dziś nazywa się przywilejami, jest tak naprawdę świadczeniem. I to świadczeniem, o które górnicy nigdy się nie upominali i nigdy go nie żądali. Natomiast, co chyba po ludzku naturalne, są przeciwni jego odbieraniu.

Czytaj też: Od 89. roku z pracą w polskim górnictwie pożegnało się kilkaset tysięcy osób. Co będzie teraz?

Pamiętają bowiem, w jakich warunkach i kto im te świadczenia przydzielał. Każda władza przyznawała te świadczenia w celu zmotywowania górników, na przykład do dłuższej pracy, zwłaszcza w soboty i w niedziele. Traktując je również jako substytut dla wynagrodzenia.

Zawsze przy tym argumentując, że wysiłek górników jest szczególny, a ranga zawodu górniczego jeszcze bardziej szczególna.

Obecnie też nie brak słów o tym, jak istotna jest praca górników...

- Dziś, kiedy słyszę z ust polityków koalicji rządzącej, a także innych partii, że ranga pracy górnika nadal jest szczególna, to trudno bym się dziwił temu, że górnicy pytają, dlaczego mieliby z czegoś zrezygnować.

Tym bardziej, że przede wszystkim nie widzą zdolności do wyrzeczeń ze strony państwa. Państwo nie chce zrezygnować z żadnego sposobu opodatkowania górnictwa.

Jak choćby ze sławnego, bo najwyższego w świecie VAT-u na węgiel. Tylko w Polsce wynosi on aż 23 procent.

Ano właśnie...

- Do tego jeszcze mocno irytują niezwykle wysokie wynagrodzenia członków zarządów spółek węglowych.

Miały one być honorarium dla specjalistów najwyższej klasy. A okazało się, że tąpnięcie w zakresie cen węgla, spowodowało katastrofę w polskim górnictwie.

Wszystko to razem stwarza wrażenie, że jedynym źródłem pozyskania pieniędzy mają być kieszenie pracowników kopalń oraz emerytów górniczych.

Czytaj też: Tomasz Chmal: Przywileje górnicze to priorytet, potem zmiany

Załogi górnicze przystałyby może i nawet na tę filozofię, gdyby był to proces jasno wyznaczony w czasie. I dotyczył wszystkich stron tego procesu naprawiania górnictwa. W tym choćby absolutnie przerośniętej sfery biurokracji funkcjonującej w górnictwie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.