Marcin Chludziński o nowej strategii Agencji Rozwoju Przemysłu

0 0
Marcin Chludziński o nowej strategii Agencji Rozwoju Przemysłu
Pierwotna funkcja Agencji Rozwoju Przemysłu na czele której stoi Marcin Chludziński to restrukturyzacja. Agencja zajmuje się również wspieraniem innowacjnych firm. (fot.ARP)

- Zależy nam na tym, aby młodzi, utalentowani ludzie mieli jak najlepsze warunki do rozwoju i w konsekwencji chcieli pracować w Polsce. Aby mieli szansę czerpać z doświadczeń praktyków – producentów gier, deweloperów, wydawców – mówi w rozmowie z PulsHR.pl Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Agencja Rozwoju Przemysłu to nie tylko restrukturyzacje. Ostatnio mocno angażujecie się w projekty innowacyjne – program kosmiczny, e-Bus czy w produkcję gier wideo.

Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu: - Zgadza się. Jesteśmy dość interdyscyplinarnym przedsięwzięciem, a właściwie spółką akcyjną. Pierwotna funkcja agencji to restrukturyzacja, czyli interwencja finansowa i doradcza w firmach, które mają problemy po to, żeby mogły dalej pracować, produkować i zatrudniać ludzi. Żeby po prostu nie znikały z rynku. Drugi wątek – który jest z nami związany od dłuższego czasu – to wspieranie innowacji, jeśli chodzi również o wsparcie kapitałowe, pożyczki na innowacje. Nie chodzi nam o zmianę procesu produkcyjnego na bardziej innowacyjny, ale o to, żeby produkt, który powstanie był produktem innowacyjnym. Takim, który sprzeda się na obcych rynkach i przyniesie wartość dodaną.

Jak na przykład?

- Gry komputerowe, których nikt nie zrobił, a które mają szansę podbić rynek, czy też drony, urządzenia, roboty. Wspieramy firmy, które się tym zajmują. Nie w fazie start-upowej, bo nie taka jest nasza rola, ale w momencie kiedy już ktoś staje na nogi i potrzebuje pieniędzy na dalszy rozwój, inwestycje i ekspansje.

Stąd powołanie spółki ARP Games czy udział w programie kosmicznym?

- ARP Games to rezultat działań Agencji Rozwoju Przemysłu, Uniwersytetu Śląskiego i powiatu cieszyńskiego w ramach wspólnego projektu akceleracyjnego. Najważniejszym zadaniem stojącym przed ARP Games to efektywne wsparcie komercjalizacji dobrych pomysłów. Zależy nam na tym, aby młodzi, utalentowani ludzie mieli jak najlepsze warunki do rozwoju i w konsekwencji chcieli pracować w Polsce. Aby mieli szansę czerpać z doświadczeń praktyków – producentów gier, deweloperów, wydawców. W Polsce działa ponad 150 firm tworzących gry wideo, a badania wskazują, że w najbliższych latach sektor ten będzie się rozwijał bardzo dynamicznie.

Inną branżą, którą się zajmujemy, jest również przemysł kosmiczny. Uruchomiliśmy cykl staży dla inżynierów, aby w firmach z tego sektora miał kto pracować. Te działania może nie mają wydźwięku typowo rynkowego, ale żeby był biznes, potrzebni są ludzie, którzy potrafią ten biznes zrobić. I tym też się zajmujemy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.