Lukoil wycofuje się z Polski. "Odczuliśmy negatywny stosunek"

• Lukoil poinformował o kontrakcie podpisanym z Amic Energy na sprzedaż wszystkich stacji w Polsce.
• Austriacka firma kupi łącznie 230 stacji położonych w naszym kraju, a także na Litwie i Łotwie.
• Transakcja ma być sfinalizowana w II kwartale 2016 roku, gdy uzyskana zostanie zgoda urzędów antymonopolowych w poszczególnych państwach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lukoil wycofuje się z Polski. "Odczuliśmy negatywny stosunek"

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

9 lut 2016 1:11


W piątek, 5 lutego Amic Energy, austriacki koncern energetyczny podpisał umowę z Lukoil Europe o sprzedaży sieci 230 stacji paliw w Polsce, na Litwie i Łotwie.

Decyzja o sprzedaży została podjęta w ramach programu optymalizacji struktury aktywów detalicznych w Europie.

– Przejęcie jest dalszym znaczącym krokiem w kierunku rozbudowy sieci detalicznej AMIC Energy w Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział Günter Maier, dyrektor zarządzający Amic Energy.

 

Fot.: Wikimedia, Avereanu, CC3.0 Fot.: Wikimedia, Avereanu, CC3.0

W 2014 r., po aneksji Krymu, w internecie zaczęły pojawiać się hasła nawołujące do bojkotu rosyjskiego koncernu. „Nie tankuje na LUKOIL-u”, „Nie finansujemy rosyjskiego kapitału” – wołały nazwy witryn.

W grudniu ubiegłego roku prezes Lukoilu Wagit Alekperow w wywiadzie dla telewizji Rossija-24 oznajmił, że jego spółka sprzedaje swoje udziały na Litwie i na Łotwie, ponieważ "panują tam antyrosyjskie nastroje". Informacja o sprzedaży ok. 130 polskich stacji pojawiła się dopiero w lutym.

 – Dla biznesu to zaczęło być przeszkodą, zaczęliśmy tracić pieniądze, odczuliśmy negatywny stosunek do siebie – powiedział Wagit Alekperow.

Polskie biuro na razie nie komentuje informacji o wycofaniu się z naszego kraju.

– Sieć sprzedaży produktów Lukoil obejmuje już 23 kraje na całym świecie, w tym między innymi: Rosję, kraje basenu Morza Bałtyckiego, Wspólnotę Niepodległych Państw, Europę oraz Stany Zjednoczone – czytamy na stronie Lukoil Polska. Roczne obroty spółki przekraczają 107 mld dol., a zysk netto wynosi ponad 91 mld dol.

Litewskie i łotewskie stacje będą działać pod szyldem „Lukoil” jeszcze przez 5 lat. Czy polskie stacje otrzymają markę „Amic Energy” – nowy właściciel podejmie decyzję jeszcze w tym roku.

W 2015 Amic Energy przejęło sieć Lukoil na Ukrainie. W efekcie wymieniona została kadra zarządzająca. Dyrektorem naczelnym został Robert Nowek, posiadający 20-letnie doświadczenie w międzynarodowym handlu paliwem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.