ŁSSE chce wydać 30 zezwoleń do końca czerwca

30 zezwoleń na działalność dla inwestorów może wydać do końca czerwca Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Byłby to rekord zezwoleń w jej historii. Zwiększone zainteresowanie firm ma związek ze zmniejszającą się od lipca pomocą publiczną dla inwestorów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

ŁSSE chce wydać 30 zezwoleń do końca czerwca

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 cze 2014 7:54


W tym roku ŁSSE wydała już 10 zezwoleń na działalność. Prezes Strefy Tomasz Sadzyński liczy, że tylko do końca czerwca wydanych ich zostanie w sumie mniej więcej 30, bowiem z tyloma inwestorami Strefa prowadzi obecnie rozmowy. Zwiększone zainteresowanie inwestycjami w strefie związane jest m.in. ze zmniejszającą się od lipca wysokością pomocy publicznej dla inwestorów.

"To będzie swoisty rekord, bo nigdy w Strefie tak dużej liczby projektów nie było. Do tej pory rekordową liczę zezwoleń - 25 - wydano w całym 2010 roku. Jest to spowodowane m.in. tym, że inwestorzy zauważyli, iż zmienia się pomoc publiczna i decyzją UE nie będzie ona już tak wysoka jak wcześniej" - powiedział Sadzyński.

Obecnie ŁSSE na terenie woj. łódzkiego miała najwyższą dopuszczalną pomoc publiczną - mały inwestor wchodzący do strefy mógł odliczyć od podatku 70 proc. nakładów inwestycyjnych, średni - 60 proc., a duży - 50 proc. "Od 1 lipca wysokość pomocy publicznej się obniża - duży inwestor będzie mógł mieć 35 proc. zwolnienia, średni - 50 proc. a mały - 65 proc." - wyjaśnił prezes ŁSSE.

Pod koniec maja rząd zdecydował, że łódzka strefa powiększy się o ok. 11 ha. Dzięki temu mają powstać nowe inwestycje za ponad 236 mln zł i 590 nowych miejsc pracy. Strefą objęte zostały m.in. atrakcyjne tereny inwestycyjne na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego i Rydza-Śmigłego w Łodzi. Działka o powierzchni 1,5 ha była wcześniej wyceniona na 9,2 mln zł.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska liczy, że dzięki włączeniu tego terenu do strefy uda się pozyskać inwestora i uzyskać wyższą cenę. Działka ma zostać wystawiona przez miasto na przetarg prawdopodobnie we wrześniu, po uzyskaniu nowej wyceny.

"Jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie to przetarg łączony z wydaniem zezwolenia na działalność w ŁSSE. To wszystko będzie zależało od tego, czy inwestor będzie chciał funkcjonować w strefie, czy poza nią. Oba warianty są możliwe. Tam mogą powstać przede wszystkim obiekty biurowe dla branży BPO (usługi dla biznesu) i IT" - dodał Sadzyński.

Według szacunków może tam powstać nawet 400 nowych miejsc pracy przy nakładach inwestycyjnych na poziomie 37 mln zł.

Jak zapowiadają przedstawiciele Strefy, w tym roku w Łodzi zezwolenia na działalność otrzyma na pewno pięć firm, które utworzą co najmniej 650 miejsc pracy.

Przez 17 lat istnienia ŁSSE w Łodzi pojawiło się w sumie 47 firm, które zainwestowały niemal 3 mld zł i stworzyły ponad 10,5 tysiąca miejsc pracy. To w sumie 1/3 wszystkich inwestycji w ŁSSE.

Prezydent Łodzi zapowiada, że do końca tego roku władze miasta chcą przyciągnąć inwestorów, którzy utworzą w Łodzi co najmniej 3,5 tys. miejsc pracy. W najbliższych dniach mają być przedstawieni co najmniej dwaj nowi inwestorzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.