Lotos, Orlen i PGNiG mogą się połączyć w jedną spółkę

W Ministerstwie Skarbu Państwa padł pomysł połączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG. Łącznie zatrudnienie w tych spółkach wynosi ok. 51 tys. pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Lotos, Orlen i PGNiG mogą się połączyć w jedną spółkę

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl/JP

wnp.pl

12 sty 2016 7:19


Ministerstwo Skarbu Państwa rozpoczęło prace analityczne nad pomysłem łączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG. Resort rozważa różne scenariusze łączenia spółek paliwowych. Do końca pierwszego kwartału zapadnie decyzja co do dalszych działań.

Według ostatnich danych Orlen zatrudnia ponad 20 tys. pracowników, PGNiG - ponad 29 tys., a Lotos - 5106. Po fuzji dałoby to razem około 55 tys. zatrudnionych. Taki wynik plasowałby połączoną firmę wśród największych pracodawców w Polsce, ale nie wystarczy do strącenia z podium zwycięzcy w tej kategorii - Poczty Polskiej, która na umowach o pracę zatrudnia blisko 80 tys. osób.

Orlen może zyskać na fuzji przede wszystkim dostęp do tego, czego tej spółce najbardziej brakuje- wiedzy i umiejętności w zakresie poszukiwań i wydobycia złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

W przypadku PGNiG, spółka straci, jak na skalę kraju, wyjątkowość w tej kwestii. Wydaje się, że nowa firma może też więcej uwagi zwracać na biznes paliwowy. Tymczasem PGNiG to przecież spółka gazowa.

Lotos jest najmniejszą spośród mogących się połączyć spółek i raczej może biernie czekać na decyzję. Jej ewentualne wchłonięcie przez Orlen i PGNiG ze względu na rynek paliw najbardziej odczuliby klienci.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.