wnp.pl

Lotos, Orlen i PGNiG mogą się połączyć w jedną spółkę

0 0
Lotos, Orlen i PGNiG mogą się połączyć w jedną spółkę
Firma zatrudniająca 51 tys. osób byłaby jedną z największych w Polsce. /Fot. WNP

W Ministerstwie Skarbu Państwa padł pomysł połączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG. Łącznie zatrudnienie w tych spółkach wynosi ok. 51 tys. pracowników.

Ministerstwo Skarbu Państwa rozpoczęło prace analityczne nad pomysłem łączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG. Resort rozważa różne scenariusze łączenia spółek paliwowych. Do końca pierwszego kwartału zapadnie decyzja co do dalszych działań.

Według ostatnich danych Orlen zatrudnia ponad 20 tys. pracowników, PGNiG - ponad 29 tys., a Lotos - 5106. Po fuzji dałoby to razem około 55 tys. zatrudnionych. Taki wynik plasowałby połączoną firmę wśród największych pracodawców w Polsce, ale nie wystarczy do strącenia z podium zwycięzcy w tej kategorii - Poczty Polskiej, która na umowach o pracę zatrudnia blisko 80 tys. osób.

Orlen może zyskać na fuzji przede wszystkim dostęp do tego, czego tej spółce najbardziej brakuje- wiedzy i umiejętności w zakresie poszukiwań i wydobycia złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

W przypadku PGNiG, spółka straci, jak na skalę kraju, wyjątkowość w tej kwestii. Wydaje się, że nowa firma może też więcej uwagi zwracać na biznes paliwowy. Tymczasem PGNiG to przecież spółka gazowa.

Lotos jest najmniejszą spośród mogących się połączyć spółek i raczej może biernie czekać na decyzję. Jej ewentualne wchłonięcie przez Orlen i PGNiG ze względu na rynek paliw najbardziej odczuliby klienci.

Cały artykuł czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.