Los 15 tys. pracowników niepewny. PiS zamknie kopalnie?

• Ministerstwo Energii przyjrzało się kopalniom i wytypowało "trwale nierentowne".
• Sześć z nich czeka likwidacja, bez której nie będzie możliwe uratowanie branży.
• Władze szukają sposobu na przekazanie tej niepopularnej decyzji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Los 15 tys. pracowników niepewny. PiS zamknie kopalnie?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

2 sie 2016 8:06


- Zakłady, o których mowa, zatrudniają 15 tys. ludzi, a średnia strata na tonie węgla, jaką przyniosły w 2015 r., to 87 zł wobec 27 zł w całej branży - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". - Część kopalń uznano za inwestycyjnie nieperspektywiczne ze względu na trudne warunki geologiczne, zagrożenia albo słabe złoża; w części kończy się węgiel - dodaje.

PIS - przypomina dziennik - szedł do wyborów z hasłem "Nie będzie zamykania kopalń" i musi się zastanowić, jak to zamykanie ogłosi". Decyzja jest bowiem "politycznie niepopularna".

Problem ten jest szczególnie palący w przypadku Polskiej Grupy Górniczej, która mimo dokapitalizowania kwotą 1,8 mld zł musi szykować kolejne cięcia, bo UE wciąż nie zatwierdziła jej planu naprawczego, a dozwolona do 2018 r. pomoc publiczna jest dopuszczalna tylko w wypadku restrukturyzacji, która oznacza zamykanie kopalń - wskazuje DGP.

Najgorszymi zakładami PGG w 2015 r. były Sośnica, Rydułtawy-Anna, Pokój i Halemba-Wirek - występujące obecnie pod wspólną nazwą "Ruda". Plan restrukturyzacji Katowickiego Holdingu Węglowego zakłada z kolei zamknięcie kopalni Wujek (a przynajmniej jej części - Ruchu Śląsk).

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej porozumienie z bankami zakłada likwidację Krupińskiego - wyjaśnia dziennik wskazując, że właśnie te kopalnie są najbardziej zagrożone zamknięciem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.