Likwidują etaty, aby przenieść je do Polski

0 0
Likwidują etaty, aby przenieść je do Polski

Heineken, Arvato, Hiab czy Danfoss zdecydowali się na zwolnienie pracowników w obcych krajach, aby móc zatrudnić nowych w Polsce.

Ponad 100 pracowników brytyjskiego oddziału Heinekena straci w 2014 r. pracę, ponieważ firma chce przenieść większość operacji do Polski. Zwolnienia z powodu restrukturyzacji mają głównie dotknąć pracowników ds. finansowych. Ich stanowiska zostaną przeniesione do Krakowa, gdzie istnieje globalne centrum usług finansowych Heinekena, obsługujące oddziały firmy w całej Europie. Pracownicy snują domysły i szukają powodów nadchodzących zmian. Dopatrują się ich w oszczędnościach i dążeniu w kierunku większej konkurencyjności.

Również irlandzka firma Arvato walczy o konkurencyjność i chce przenieść 140 etatów z Dublina do Polski. Osoby, które z powodu restrukturyzacji stracą pracę, mają otrzymać inne propozycje zatrudnienia.

Na przeniesienie produkcji dźwigów do Polski zdecydowali się Szwedzi. Hiab ogłosił restrukturyzację działalności w Hudiksvall. W szwedzkim mieście nadal mają być prowadzone prace rozwojowe i testy, a budową dźwigów zajmą się pracownicy firmy Cargotec w Stargardzie Szczecińskim. Powód zmian? Zmniejszenie kosztów.

Dlaczego zagraniczne firmy decydują się na przeniesie etatów do Polski? Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert PKPP Lewiatan, mówi, że decyzja o przeniesieniu etatów jest uzależniona od planów biznesowych i strategicznych spółki. Firma najpierw dokonuje rozeznania na rynku pracy i rzetelnie kalkuluje zyski. Czynników, które bierze pod uwagę, jest wiele. Ekspert wymienia przykładowo lokalizację, możliwość współpracy z innymi spółkami, koszty czy też bardziej odpowiadające przepisy prawne.

- Oceniając sytuację na rynku pracy, mogę powiedzieć, że na pewno na decyzję o przeniesieniu oddziału firmy do Polski, mają wpływ potencjalni pracownicy. Cechuje ich dobre wykształcenie, efektywność i umiejętność dostosowania się do zmiennych warunków. W Polsce bardzo często zagraniczne firmy mogą pozyskać dobrego pracownika przy relatywnie niższym wynagrodzeniu w porównaniu z zagranicznymi specjalistami. Nie jest to jedyny powód, którym kierują się przedsiębiorstwa - uważa Spytek-Bandurska.

Niższe koszty produkcji

Danfoss, duński producent systemów grzewczych, planuje zwolnić 50 osób z zakładu Power Solutions w Nodborg w Danii i przenieść produkcję do Wrocławia. W polskiej jednostce zostaną utworzone nowe stanowiska pracy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.