KWK Brzeszcze: Sytuacja górników nadal niepewna

Prawdopodobnie kopalnia Brzeszcze trafi pod skrzydła grupy Tauron. Jeśli nie znajdzie się jednak inwestor, Brzeszcze przejdzie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

KWK Brzeszcze: Sytuacja górników nadal niepewna

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl

wnp.pl

10 mar 2015 13:17


Tauron podał niedawno, że zespół doradców powołanych do analizy aktywów kopalni Brzeszcze - na podstawie przeprowadzonego pierwszego etapu analiz - zarekomendował ścieżkę nabycia tych aktywów zgodnie z wariantem zakładającym przejęcie ich od Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Zarząd kierunkowo zaaprobował tę rekomendację. Tauron wskazał przy tym, że niezależnie od przyjętej rekomendacji, powołany przez spółkę zespół obejmujący ekspertów zewnętrznych, nadal prowadzi kompleksową analizę aspektów technicznych, geologicznych, prawnych oraz ekonomiczno-biznesowych.

W Tauronie podkreślają, że analizowane są także możliwości potencjalnej współpracy z partnerem finansowym, bądź infrastrukturalnym, w tym warunki takiej współpracy poparte przeprowadzonym badaniem rynku.

Ponadto badaniu podlega struktura transakcji w oparciu o spółkę celową, zakładająca brak konsolidacji zakupionych aktywów i tym samym eliminację ryzyka związanego z potencjalnym pogorszeniem wskaźników finansowych Grupy Tauron, a w szczególności wskaźnika dług netto/EBITDA.

Tauron Polska Energia wyraził wstępne zainteresowanie nabyciem całości lub części aktywów kopalni Brzeszcze 16 stycznia 2015 roku.

W Tauronie wskazują, że ostateczna decyzja ustalająca warunki ewentualnej transakcji będzie możliwa po zakończeniu analiz potwierdzających możliwość efektywnego ekonomicznie wydobycia węgla.

Czytaj też: Prace nad strategią dla górnictwa wznowione

- Nie wiem, skąd się bierze ten chaos organizacyjny w Kompanii Węglowej - zaznaczył w wywiadzie z 3 marca br. Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80. - Zbliża się czas rozstrzygnięć, tym czasem sytuacja takich kopalń, jak Brzeszcze, jest nadal niepewna. Raz słyszymy, że kopalnia Brzeszcze trafi do Tauronu za pośrednictwem Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Innym razem z kolei, że będzie to sprzedaż bezpośrednia do Tauronu. To, jak będzie w rzeczywistości, jest bardzo ważne. Zarówno dla samych górników, którzy nie wiedzą, czy będą mogli skorzystać z pakietu osłonowego, na przykład z urlopów górniczych, czy też nie. Ale jest również ważna dla ruchu kopalni, bo inaczej wyglądać będzie jej sytuacja, kiedy z dnia na dzień odejdzie z kopalni 450 górników uprawnionych do urlopów górniczych, a roboty przygotowawcze i wydobywcze trzeba będzie dalej realizować - zaznaczył Bogusław Ziętek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.