KW: Przerost zatrudnienia w administracji dotyczy ponad 1000 osób

Zarząd Kompanii Węglowej zapoznał przedstawicieli 45 gmin, na terenie których funkcjonują kopalnie spółki, z bieżącą sytuacją firmy oraz przedstawił podstawowe założenia planu restrukturyzacji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

KW: Przerost zatrudnienia w administracji dotyczy ponad 1000 osób

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

13 gru 2013 10:00


- Mogę państwa uspokoić, że nie ma planów likwidacji kopalń - zaznaczył Marek Uszko, wiceprezes KW ds. produkcji, koordynator prac zarządu spółki. - Przygotowujemy proces łączenia zakładów, który w obecnej sytuacji spółki jest niezbędny.

Zarząd Kompanii zaprosił 12 grudnia przedstawicieli 45 gmin, na terenie których funkcjonują kopalnie spółki, by poinformować o bieżącej sytuacji firmy oraz przedstawić podstawowe założenia planu restrukturyzacji.

Na początku spotkania Marek Uszko zapewnił, że opracowywany plan restrukturyzacji, który jest właśnie konsultowany ze stroną społeczną, ma za zadanie w maksymalny sposób chronić miejsca pracy oraz potencjał produkcyjny firmy.

Przypomniał, że kluczowymi założeniami planu jest łączenie kopalń, sprzedaż kopalni Knurów-Szczygłowice oraz restrukturyzacja zatrudnienia.

Wiceprezes Uszko przyznał, że w tej kwestii największy problem dotyczy administracji, gdzie przerost zatrudnienia dotyczy obecnie ponad 1000 osób (pracownicy dołowi oraz przeróbki węgla mają gwarancje pracy).

Zapewnił jednak, że zarząd przedstawił już stronie społecznej kilka wariantów rozwiązań, które pozwoliłyby uniknąć zwolnień z przyczyn ekonomicznych w tej grupie zawodowej.

Sytuacja finansowa Kompanii Węglowej pogorszyła się z powodu drastycznego spadku cen węgla na rynkach światowych, które w tym roku są znacząco niższe niż w latach poprzednich. To z kolei wiąże się ze spadkiem przychodów firmy oraz spadkiem wydobycia.

Wiceprezes Uszko zapewnił jednak samorządowców, że ta sytuacja nie była dla zarządu zaskoczeniem.

- W 2012 roku wiedząc o tym, że przychody firmy ulegną obniżeniu ograniczyliśmy koszty funkcjonowania firmy o 800 mln zł. W tym roku oszczędności wyniosły kolejne 800 mln zł. Ale jest granica poniżej, której nie możemy zejść, bo zagrożone byłoby bezpieczeństwo pracy, które jest dla nas priorytetem - zapewnił wiceprezes Uszko.

Zaznaczył, że kluczową sprawą jest utrzymanie płynności finansowej firmy. Kompania Węglowa terminowo płaci wynagrodzenia pracownikom oraz reguluje wszystkie opłaty i zobowiązania wobec ZUS.

Wiceprezes Uszko przypomniał także, że spółka spłaciła do tej pory 1,7 mld zł długu odziedziczonego po pięciu spółkach węglowych, a do 2015 roku spłaci pozostałe 300 mln zł.

Jacek Nowak, wiceprezes zarządu ds. ekonomiki i finansów, podczas specjalnej prezentacji przedstawił zebranym samorządowcom wyniki finansowe spółki na tle sektora górniczego.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.