KW: młodzi i niedoświadczeni ulegają wypadkom najczęściej

Wypadkom najczęściej ulegają pracownicy z najmniejszym stażem pracy do 3 lat. W tej grupie zawodowej w 2013 roku wypadki stanowiły aż 31,26 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

KW: młodzi i niedoświadczeni ulegają wypadkom najczęściej

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

19 mar 2014 11:38


Kompanii Węglowej udało się utrzymać spadkowy trend wypadków przy pracy, których w 2013 roku było mniej niż rok wcześniej. Wciąż największym problemem są wypadki wśród górników z najmniejszym stażem pracy. Tendencja w tej grupie zawodowej rośnie.

 W 2012 roku w kopalniach doszło do 6 wypadków śmiertelnych, 3 ciężkich i 899 lekkich. W 2013 roku wydarzyło się natomiast 5 wypadków śmiertelnych, jeden ciężki i 764 lekkich, co ogółem oznacza spadek o 15,2 proc.

Niestety od dłuższego czasu utrzymuje się niekorzystna tendencja - wypadkom najczęściej ulegają pracownicy z najmniejszym stażem pracy, do 3 lat.

W tej grupie zawodowej w 2013 roku wypadki stanowiły aż 31,26 procent, podczas gdy rok wcześniej 23,41 proc. Odnotowano zatem niepokojący wzrost.

Zdecydowanie lepiej pod tym względem wypadają pracownicy doświadczeni, którzy pracują w kopalniach powyżej 20 lat. W tym roku w tej grupie zawodowej wypadki stanowiły jedynie 8,98 proc.

- Dyskutujemy ze szkołami i uczelniami o tym, w jaki sposób zmienić system szkolenia młodzieży, by zmniejszyć ilość wypadków w tej grupie - zaznacza Andrzej Pakura, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Kompanii Węglowej. - Jednak to trudny i złożony proces. Okazuje się, że są szkoły, które na kształcenie praktyczne poświęcają zaledwie dzień w tygodniu, a to zdecydowanie za mało. Niestety cały ciężar edukacji spoczywa na nas jako przedsiębiorcach i tę sytuację trzeba zmienić.

KW podaje, że w 2013 roku nakłady na inwestycje związane z BHP wyniosły w niej ponad 892 mln zł, co w przeliczeniu na jednego pracownika daje kwotę 16 tys., a na każdą wydobytą tonę węgla 25,3 zł.

Kompania Węglowa zrealizowała w ubiegłym roku zdecydowaną większość planów związanych z BHP, systematycznie unowocześniając m. in. podziemny transport, zwalczając zagrożenia naturalne oraz inwestując w szkolenia dla załogi.

Fundusz Wsparcia Profilaktyki Medycznej, który finansuje m.in. specjalistyczne badania medyczne i rehabilitacje dla pracowników Kompanii Węglowej, rozpoczął działalność we wrześniu 2013 roku.

Tylko w tym roku wpłynęło do niego 139 wniosków o dofinansowanie specjalistycznych zabiegów medycznych, kosztownych protez oraz świadczeń rehabilitacyjnych.

Z wyjątkiem jednego wniosku wszystkie tegoroczne zgłoszenia rozpatrzono pozytywnie. Głównym zadaniem funduszu jest pomoc pracownikom, którzy ulegli wypadkom przy pracy, tak by mogli jak najszybciej wrócić do swoich obowiązków zawodowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.