Krakowska SSE może powiększyć się o ponad 88 ha

Wniosek o rozszerzenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Krakowie o 88,4 ha rozpatrywany jest w resorcie gospodarki - poinformowała prezes spółki zarządzającej SSE Wiesława Kornaś-Kita. Według szacunków powiększenie strefy będzie skutkować inwestycjami o wartości 1,5 mld zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Krakowska SSE może powiększyć się o ponad 88 ha

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 maj 2014 12:10


Zgodnie z wnioskiem, o nowe tereny mają zostać powiększone już istniejące podstrefy w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Skawinie i Trzebini. Nowa podstrefa zostanie utworzona w Suchej Beskidzkiej oraz w Nowej Sarzynie. Po rozszerzeniu powierzchnia krakowskiej SSE będzie wynosiła 707 ha.

Według przedstawicieli spółki zarządzającej strefą, jej powiększenie jest związane z planami inwestycyjnymi firm, które chcą tam zlokalizować swoje przedsięwzięcia. Zapowiadają one łączne inwestycje o wartości 1,5 mld zł, które przyniosą 750 miejsc pracy.

Wśród inwestorów dominują przedsiębiorstwa z branży chemicznej. Wśród nich są: Grupa Azoty i jej kooperanci (trzy projekty na łączną kwotę 413 mln zł) firma Synthos Dwory 7 (cztery projekty przekraczające łącznie 1,1 mld zł), Zakłady Chemiczne Organika-Sarzyna S.A. (jeden projekt o wartości 84 mln zł) oraz Dragon Poland (jeden projekt na 20 mln zł).

"W tym roku spodziewamy się ponad 40 nowych projektów inwestycyjnych, rekordowych nakładów inwestycyjnych oraz ilości miejsc pracy" - zapowiedziała Wiesława Kornaś-Kita.

Dotąd spółka Krakowski Park Technologiczny wydała 151 zezwoleń na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej. W strefie utworzono ponad 16 tys. miejsc pracy, a wysokość poniesionych nakładów wynosi 2,3 mld zł. Krakowska strefa powstała w 1997 roku. Po ostatnim rozszerzeniu składa się z 25 podstref, położonych na terenie 23 gmin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.