Kowalczyk: Są kopalnie, które będą musiały zmienić model funkcjonowania

- Na pewno nie będziemy - jak już dziś wskazuje opozycja - zamykać wszystkich kopalń - mówi pełnomocnik rządu ds. górnictwa, wiceminister gospodarki Wojciech Kowalczyk.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kowalczyk: Są kopalnie, które będą musiały zmienić model funkcjonowania

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

8 gru 2014 7:48


Zamykanie wszystkich kopalń, to byłby jego zdaniem brak odpowiedzialności za państwo i narażanie bezpieczeństwa energetycznego kraju.

- Ale to prawda, że są kopalnie, które będą musiały zmienić model swojego funkcjonowania i na pewno się tym zajmiemy - mówi Kowalczyk, dodając, że sens mają tylko działania systemowe i całościowe.

- Jestem pewien, że wspólnie ze środowiskiem górniczym, uda się nam wypracować taki model rozwiązywania wszelkich problemów, który będzie akceptowalny i respektowany przez obie strony. Mam nadzieję również, że możliwe jest przywrócenie dobrego i konstruktywnego dialogu ze środowiskiem górniczym. Nadrzędnym zagadnieniem w sektorze górnictwa jest bezpieczeństwo górników, którzy dziś wykonują niebezpieczną pracę - podkreśla Kowalczyk.

Czytaj też: Krzysztof Sędzikowski pokieruje Kompanią Węglową

Wskazuje, że dziś wszyscy: rząd, górnicy, przedstawiciele związków zawodowych, eksperci, a nawet polityczna opozycja zgadzają się z tym, że sytuacja w polskim górnictwie wymaga daleko idących zmian. Wyraził przekonanie, że zaproponowany przez rząd kierunek będzie korzystny nie tylko dla firm działających w sektorze, ale przede wszystkim dla samych górników.

- Zdaję sobie sprawę, że zmiany, których chcemy dokonać, nie będą cieszyły się przychylnością wszystkich. Mam tego pełną świadomość, ale bez nich trudno będzie nam budować konkurencyjność branży i zwiększać jej rentowność. Moim celem, jako osoby odpowiedzialnej za ten sektor, jest stworzenie warunków do funkcjonowania modelu górnictwa efektywnego i bezpiecznego dla osób w nim pracujących - mówi pełnomocnik.

Czytaj też: Kowalczyk potrzebuje więcej czasu. Czy uleczy górnictwo?

Przypomina, że z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, iż przychody sektora ze sprzedaży w pierwszych trzech kwartałach br. spadły rok do roku o 2,7 mld zł. Przy kosztach wydobycia na poziomie 15,4 mld zł skutkiem była strata na sprzedaży rzędu 1,6 mld zł.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.