wnp.pl

Kosmała: o sytuacji w KW trzeba mówić całą prawdę

0 0
Kosmała: o sytuacji w KW trzeba mówić całą prawdę

Trzeba odpowiedzialnego powiedzenia o tym, jak jest naprawdę, a nie lawirowania w celu uspokojenia nastrojów społecznych - mówi Zygmunt Kosmała, były prezes Bumechu.

Nie ma Pan obaw, że Kompania Węglowa upadnie?

- Oczywiście, że mam. Przedłużanie obecnej sytuacji zbliża nas do takiego finału. Nic się bowiem nie robi, żeby rozwiązać problem. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć na pytanie: co może być z efektywnością Kompanii Węglowej jako całości na tle strategii paliwowo-energetycznej kraju. Nie da się rozwiązać problemów Kompanii bez wiedzy o tym, ile węgla będziemy potrzebować w kolejnych latach i ile energii elektrycznej będziemy z tego węgla produkować.

Czytaj też: Niekończąca się historia z programem naprawczym dla KW

A trzeba zdać sobie sprawę z tego, że są w Kompanii Węglowej kopalnie, którym przywracanie rentowności byłoby bardzo drogie. Trzeba odpowiedzialnego powiedzenia o tym, jak jest naprawdę. A nie lawirowania w celu uspokojenia nastrojów społecznych.

Brak systemowego podejścia do problemów górnictwa, w tym Kompanii Węglowej, niczego dobrego nie wróży. Bez zmian, bez działań, Kompania nie będzie miała szans się utrzymać, bo koszty ją zjedzą.

Jak ocenia Pan postawę górniczych związków zawodowych?

- Zbliża się konfrontacja ze związkami. Jednak potrzebne jest powiedzenie prawdy i przedstawienie rzeczywistej sytuacji. A teraz jest tak, że zarząd spółki pokazuje sytuację Kompanii jako dramatyczną i mówi o zagrożeniu upadłością, a z rządu płyną uspokajające głosy, że nie dojdzie do żadnych zwolnień, ani likwidacji kopalń.

A zatem wina leży po stronie polityków?

- Przede wszystkim. Natomiast gremium zarządzające Kompanią musi konsekwentnie pokazywać, jak jest. Jeżeli nie doczekamy konkretnych, odpowiedzialnych działań, to w końcu może dojść do upadłości Kompanii Węglowej.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.