Kosmała: o sytuacji w KW trzeba mówić całą prawdę

Trzeba odpowiedzialnego powiedzenia o tym, jak jest naprawdę, a nie lawirowania w celu uspokojenia nastrojów społecznych - mówi Zygmunt Kosmała, były prezes Bumechu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kosmała: o sytuacji w KW trzeba mówić całą prawdę

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

9 wrz 2014 11:59


Nie ma Pan obaw, że Kompania Węglowa upadnie?

- Oczywiście, że mam. Przedłużanie obecnej sytuacji zbliża nas do takiego finału. Nic się bowiem nie robi, żeby rozwiązać problem. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć na pytanie: co może być z efektywnością Kompanii Węglowej jako całości na tle strategii paliwowo-energetycznej kraju. Nie da się rozwiązać problemów Kompanii bez wiedzy o tym, ile węgla będziemy potrzebować w kolejnych latach i ile energii elektrycznej będziemy z tego węgla produkować.

Czytaj też: Niekończąca się historia z programem naprawczym dla KW

A trzeba zdać sobie sprawę z tego, że są w Kompanii Węglowej kopalnie, którym przywracanie rentowności byłoby bardzo drogie. Trzeba odpowiedzialnego powiedzenia o tym, jak jest naprawdę. A nie lawirowania w celu uspokojenia nastrojów społecznych.

Brak systemowego podejścia do problemów górnictwa, w tym Kompanii Węglowej, niczego dobrego nie wróży. Bez zmian, bez działań, Kompania nie będzie miała szans się utrzymać, bo koszty ją zjedzą.

Jak ocenia Pan postawę górniczych związków zawodowych?

- Zbliża się konfrontacja ze związkami. Jednak potrzebne jest powiedzenie prawdy i przedstawienie rzeczywistej sytuacji. A teraz jest tak, że zarząd spółki pokazuje sytuację Kompanii jako dramatyczną i mówi o zagrożeniu upadłością, a z rządu płyną uspokajające głosy, że nie dojdzie do żadnych zwolnień, ani likwidacji kopalń.

A zatem wina leży po stronie polityków?

- Przede wszystkim. Natomiast gremium zarządzające Kompanią musi konsekwentnie pokazywać, jak jest. Jeżeli nie doczekamy konkretnych, odpowiedzialnych działań, to w końcu może dojść do upadłości Kompanii Węglowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.