Kopalnie, restrukturyzacja: Górnictwo potrzebuje dobrych menadżerów, którzy dostosują je do rynku

- Kopalnie to nie instytucje charytatywne. To sprzedaż ma warunkować miejsca pracy, a nie odwrotnie - mówi prof. Andrzej Barczak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kopalnie, restrukturyzacja: Górnictwo potrzebuje dobrych menadżerów, którzy dostosują je do rynku

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.PL/AT

wnp.pl

10 sie 2016 13:07


- Firmy górnicze potrzebują dziś dobrych, odważnych menadżerów, którzy dostosują je do rynku. Najważniejsze jest dostosowanie wydobycia do popytu. No i oczywiście zwiększenie wydajności, a tego nie da się zrobić bez podejmowania trudnych decyzji, takich jak pozbywanie się – jak to się mówi – nieefektywnych składników majątku – czyli tych zakładów, które przynoszą strat - mówi prof. Andrzej Barczak.

- W każdej spółce węglowej jest dziś kopalnia, która wyraźnie „dołuje”. Taki problem w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) mają z Krupińskim. Niezła kopalnia, tylko węgiel ma słaby. Ogromne straty i żadnych perspektyw. Spółki muszą inwestować, a nie pokrywać straty - dodaje Barczak.

Jak wyjaśnia kopalnie to nie instytucje charytatywne – zwłaszcza w przypadku giełdowej JSW. To sprzedaż ma warunkować miejsca pracy, a nie odwrotnie.

Czytaj też: Los 15 tys. pracowników niepewny. PiS zamknie kopalnie?

- Od ekonomicznej strony sprawa jest prosta, tyle że takie działania muszą uwzględniać kwestie społeczne. Dziś jest o tyle łatwo, że można kopalnię – w zasadzie „bezboleśnie” - przenieść do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) - twierdzi profesor.

Według niego restrukturyzacja górnictwa robiona jest z głową.

- Górnicy mają wybór i to bardzo dobrze, bo traktuje ich się jak pracowników, a nie siłę roboczą. Dziś też sami górnicy są znacznie mądrzejsi niż dwadzieścia lat temu. Teraz, jeśli któryś bierze pieniądze z odprawy, nie biegnie od razu kupić samochód. Zupełnie inni są też związkowcy. Związki dojrzały. Wiedzą, że nikt pieniędzy już dosypywać nie będzie i nie mogą walczyć o wszystko ze wszystkimi - mówi Barczak.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.