Kopalnia Makoszowy znów będzie działać?

Polska Grupa Górnicza (PGG) w 2018 r. chciałaby rozpocząć eksploatację części złóż węgla zamkniętej kopalni Makoszowy w Zabrzu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kopalnia Makoszowy znów będzie działać?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

7 wrz 2017 11:11


• Polska Grupa Górnicza (PGG) zamierza sięgnąć po część złóż węgla zamkniętej z końcem ubiegłego roku zabrzańskiej kopalni Makoszowy - zapowiedział wiceprezes PGG Piotr Bojarski.

• W sumie w tych złożach znajduje się ok. 12 mln ton dobrej jakości węgla.

• Obecnie PGG prowadzi rozmowy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń (SRK), do której należy kopalnia Makoszowy, aby zagwarantować sobie prawo do tych złóż, by koncesja na ich eksploatację nie została wygaszona.

Przynosząca straty zabrzańska kopalnia wstrzymała wydobycie węgla w grudniu ubiegłego roku. Przedstawiciele załogi do końca walczyli o jej utrzymanie. Nie udało się pozyskać inwestora, który chciałby przejąć kopalnię i spłacić udzieloną jej wcześniej pomoc publiczną.

Podczas wtorkowej (5 września), poświęconej górnictwu, sesji rady miasta w Rudzie Śląskiej Bojarski poinformował, że w końcu przyszłego roku PGG chciałaby rozpocząć eksploatację części złoża kopalni Makoszowy od strony należącej do PGG gliwickiej kopalni Sośnica (do wydobycia jest tam ok. 1,5-2 mln ton węgla), natomiast w dalszej perspektywie, po 2020 r., możliwa będzie eksploatacja innej części złoża od strony rudzkiej kopalni Bielszowice (część kopalni zespolonej Ruda), gdzie jest co najmniej kilka milionów ton węgla.

"W tym złożu jest co najmniej kilka milionów ton węgla. Ile z tego wydobędziemy, będzie można powiedzieć, gdy zanalizujemy konkretne parcele" - wyjaśnił Bojarski.

Wiceprezes tłumaczył, że obydwa złoża były oddzielone od zasadniczych złóż kopalni Makoszowy uskokami tektonicznymi, stąd zabrzańska kopalnia de facto nie miała do nich dostępu, choć znajdowały się w jej obszarze górniczym. Teraz będzie można sięgnąć po te złoża od strony kopalń PGG.

"Liczy się przede wszystkim złoże. Obecna struktura PGG, kopalnie zespolone, pozwala efektywnie gospodarować majątkiem kopalnianym i efektywniej dochodzić do złoża węgla" - skomentował uczestniczący w rudzkiej sesji wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Wskazał, że dotyczy to również możliwości eksploatacji przez PGG złóż kopalni Makoszowy, mimo likwidacji tego zakładu.

Obecnie PGG prowadzi rozmowy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń (SRK), do której należy kopalnia Makoszowy, aby zagwarantować sobie prawo do tych złóż, by koncesja na ich eksploatację nie została wygaszona, ale przeszła na PGG.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.