Kopalnia Makoszowy: Załoga i dyrekcja największym aktywem, ale to nie wystarczy

Kopalnia przynosząc coraz to większe straty drożeje co miesiąc. To stan, do jakiego doprowadziły nietrafione decyzje - mówi Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki i dodaje, co jego zdaniem trzeba zrobić, by uratować zakład.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kopalnia Makoszowy: Załoga i dyrekcja największym aktywem, ale to nie wystarczy

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

11 cze 2016 14:22


Z czego pańskim zdaniem wzięły się problemy kopalni Makoszowy?

- Genezą problemów kopalni Makoszowy są dwie nietrafione decyzje poprzedniego rządu.

Pierwsza to decyzja o połączeniu kopalni Makoszowy z kopalnią Sośnica, która tak naprawdę zaszkodziła obu kopalniom. I cofnięta została zbyt późno.

Druga decyzja, to decyzja o przeniesieniu kopalni Makoszowy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Bowiem przenosząc kopalnię Makoszowy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń nie przeniesiono do SRK z Kompanii Węglowej umów handlowych na zbyt węgla z kopalni Makoszowy.

Te umowy pozostały w KW, a SRK nie posiada ani doświadczenia, ani kompetencji w tym, żeby nowe umowy zawrzeć.

Skutek jest taki, że kopalnia Makoszowy nie ma dziś co zrobić z wydobywanym węglem.
(...)

Czytaj też: Kopalnia Makoszowy: Związkowcy apelują do rządu i grożą strajkiem

Paradoksalnie kopalnia przynosząc coraz to większe straty drożeje co miesiąc. To stan, do jakiego doprowadziły nietrafione decyzje.

Natomiast sama kopalnia robi co może, żeby się obronić. Po pierwsze musi się odciąć od podziemnych wyrobisk z kopalni Sośnica, bowiem to komplikuje sytuację wentylacyjną.

Po drugie - niecałe dwa miesiące temu uruchomili jedyną czynną ścianę w kopalni, która - gdyby było co zrobić z węglem - fedrowałaby nawet do 5 tys. ton na dobę pokrywając wszystkie koszty funkcjonowania kopalni.

Olbrzymim aktywem tej kopalni jest cierpliwa załoga i niezwykle kompetentny technicznie dyrektor.

Ale to okazuje się zbyt mało, żeby zagwarantować pewność funkcjonowania tej kopalni, która ma za sobą potężny wysiłek restrukturyzacyjny, udostępnione dwa niezwykle dobre pokłady węgla oraz węgiel o bardzo atrakcyjnych parametrach - typ 34.2 o zanieczyszczeniu do 15 proc.

Cały wywiad czytaj na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.