Kopalnia Jas-Mos, restrukturyzacja: Jesienią majątek kopalni zostanie przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń

0 0
Kopalnia Jas-Mos, restrukturyzacja: Jesienią majątek kopalni zostanie przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń
W czerwcu chęć przejścia do SRK mogli zgłaszać jedynie pracownicy tzw. ruchu Jas-Mos, który jest częścią kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie (KWK Jas-Mos, fot.wikipedia.org/Mariuszjbie)

• Najdalej w październiku Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) chce przekazać do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) zbędny majątek kopalni Jas-Mos.
• Wraz z nim do SRK dobrowolnie przejdą pracownicy zainteresowani skorzystaniem z osłon socjalnych.
• Dotąd zgłosiło się 466 osób.

W czerwcu chęć przejścia do SRK mogli zgłaszać jedynie pracownicy tzw. ruchu Jas-Mos, który jest częścią kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Chęć przejścia na przedemerytalne urlopy górnicze zgłosiło 420 osób, a kolejne 46 chciałoby odejść z pracy biorąc jednorazową odprawę pieniężną. Od lipca wnioski dotyczące urlopów górniczych mogą zgłaszać także górnicy z innych kopalń spółki.

"Kampania informacyjna została rozszerzona na pozostałe zakłady JSW. Przyjmujemy też wnioski, ale zostały wprowadzone pewne ograniczenia, ponieważ liczba uprawnionych do urlopów górniczych jest zbyt duża. W pierwszej kolejności będą rozpatrywane wnioski osób, które nabywają uprawnienia emerytalne w latach 2017 i 2018, a w następnej kolejności wnioski górników nabywających uprawnienia do przejścia na emeryturę w latach 2019 i 2010" - wyjaśniła we wtorek (5 lipca) rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Nie ma natomiast ograniczeń dotyczących wniosków o jednorazowe odprawy pieniężne. Rzeczniczka zastrzegła, że ostateczną decyzję o odejściu pracownika podejmuje pracodawca ze względu na konieczność utrzymania bezpieczeństwa ruchu zakładu.

Czytaj też: Firmy potrzebują głębokiej restrukturyzacji

"Do przekazania majątku ruchu Jas-Mos do SRK powinno dojść we wrześniu lub październiku" - poinformowała Jabłońska-Bajer. Wtedy też do spółki restrukturyzacyjnej trafią zainteresowani pracownicy JSW, by tam skorzystać z finansowanych przez budżet państwa osłon.

W końcu kwietnia tego roku prezes JSW Tomasz Gawlik szacował, że wraz z majątkiem Jas-Mosu do SRK może trafić ok. 2,5 tys. pracowników. W sumie w JSW do tzw. urlopów górniczych uprawnionych jest ponad 3,8 tys. osób z niespełna 23,5-tysięcznej załogi firmy. Pierwszeństwo zapewniono górnikom z Jas-Mosu.

Osłony socjalne dla odchodzących z SRK pracowników kopalń są finansowane ze środków budżetowych, na podstawie tzw. ustawy górniczej. Do urlopu górniczego są uprawnieni pracownicy zatrudnieni pod ziemią, którym brakuje do emerytury nie więcej niż cztery lata pracy oraz pracownicy zakładu przeróbki mechanicznej węgla, którym zostało do emerytury nie więcej niż trzy lata. Podczas urlopu pracownicy otrzymują trzy czwarte miesięcznej pensji, a wraz z częścią nagród - nawet 90 proc. wynagrodzenia.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.