Kopalnia bez górników? KGHM taki pomysł się podoba

Jednym z głównych elementów strategii KGHM jest przemysłowe wdrożenie nowoczesnych technologii niezbędnych do rozwoju pierwszej na świecie inteligentnej kopalni opartej o sieci neuronowe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kopalnia bez górników? KGHM taki pomysł się podoba

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

3 lut 2015 11:49


Czym są sieci neuronowe w przemyśle? Szacuje się, że ponad 70 proc. prac dotyczących sieci neuronowych odwołuje się pośrednio lub bezpośrednio do zagadnień rozpoznawania (rozpoznawanie obrazów i dźwięków).

Jednak wykorzystanie sieci jest znacznie większe. Mają także zastosowania dotyczą robotyki, automatyki, a także teorii sterowania i zagadnień optymalizacji. Wykorzystuje się je także przy identyfikacji systemów dynamicznych, sterowania ruchem pojedynczego obiektu (zwykle robota) lub ruchem zbiorowości pojazdów. Jak więc widać zastosowanie sieci jest bardzo szerokie.

W największym uogólnieniu sieci umożliwiają nadzorowanie i kierowanie procesami przemysłowymi z oddali. A to w przypadku KGHM jest kluczowe.

Dlaczego w kopalniach?

Wiąże się to z coraz trudniejszymi warunkami podziemnej eksploatacji złóż w Zagłębiu Lubińskim. Jeszcze 30 lat temu rudę miedzi wydobywano z głębokości 600-700 metrów.

Jednak wyczerpywanie płycej położonych pokładów zmusiła kierownictwo KGHM do szukania miedzi głębiej. Dość dawno już przekroczono w KGHM kilometr.

Wiosną poprzedniego roku nasz miedziowy potentat rozpoczął w czwartek produkcję z obszaru "Głogów Głęboki-Przemysłowy". Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie głębokość zalegania złoża - to ponad 1200 metrów pod ziemią. Są kopalnie wydobywające metale z większych głębokości, ale to w KGHM panują wyjątkowo niesprzyjające warunki.

Więcej czytaj na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.