Kopacz: Reforma górnictwa wielkim wyzwaniem na przyszły rok

0 0
Kopacz: Reforma górnictwa wielkim wyzwaniem na przyszły rok

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że będzie konsekwentna w realizacji reformy górnictwa. To wielkie wyzwanie na rok 2015 - oceniła. Przez dziewięć pierwszych miesięcy 2014 r. strata spółek górniczych na sprzedaży węgla przekroczyła 1,5 mld zł.

Jak przyznaje Kopacz, trzy miesiące w roli szefa rządu były dla niej czasem "bardzo intensywnej pracy i podejmowania bardzo trudnych decyzji".

- Te trudne decyzje to m.in. reforma w górnictwie, którą będę musiała realizować i chcę ją zrealizować. Będę tu konsekwentna - oświadcza.

Czytaj też: Jaką pomoc otrzymają górnicy, jeśli kopalnie zaczną zwalniać?

Jak dodaje, korzysta z "wiedzy i doświadczenia" zespołu ds. rozwiązywania problemów w górnictwie, który funkcjonował jeszcze za czasów poprzedniego premiera.

- Powołałam pełnomocnika. Pan minister (Wojciech) Kowalczyk przygotował cały terminarz rozwiązania tego problemu, spotykam się z przedstawicielami związków, to nie jest rzecz prosta i łatwa - mówi Kopacz.

Premier podkreśla, że gdyby zadanie to było łatwe, to rozwiązaliby je jej poprzednicy - 10, 15 czy 20 lat temu. - Uważam, że to jest wielkie wyzwanie na rok 2015 - mówił.

Zaznacza też, że takim wyzwaniem są wszystkie zapowiedziane przez nią w expose przyrzeczenia. Dodała, że 7 stycznia, postara się przedstawić stopień ich realizacji (9 stycznia mija 100 dni od expose).

Nad programem naprawczym dla polskiego górnictwa węgla kamiennego pracuje powołany 18 listopada br. pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk. Program ma zostać przestawiony do końca roku.

Według pełnomocnika priorytetem planu naprawczego jest stworzenie modelu polskiego górnictwa na przyszłość oraz zapewnienie bezpieczeństwa górnikom.

Czytaj też: Od 89. roku z pracą w polskim górnictwie pożegnało się kilkaset tysięcy osób. Co będzie teraz?

- Polskie górnictwo musi być konkurencyjne i nowoczesne, bo inaczej za parę lat w ogóle go nie będzie. W tym obszarze liczę na zrozumienie wszystkich, którzy są związani z branżą. Jednocześnie chciałbym zapewnić, że w ramach naszych działań górnicy otrzymają wsparcie. Nikt nie zostanie bez pomocy - zapewnia Kowalczyk.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.