Kompania Węglowa przymierza się do budowy elektrowni

Kompania Węglowa zamierza kontynuować przygotowywany od kilku lat projekt budowy elektrowni Czeczot w miejscowości Wola k. Pszczyny (Śląskie). W środę spółka podpisała umowę z japońską firmą Mitsui o współpracy przy rozwoju tego projektu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kompania Węglowa przymierza się do budowy elektrowni

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

23 lip 2014 20:34


Jak poinformował szef biura komunikacji Kompanii Tomasz Zięba, chodzi o węglowy blok energetyczny o mocy do 1000 MW i sprawności sięgającej 46,2 proc. Szacowany koszt tej inwestycji to ok. 6 mld zł. Przy budowie obiektu przewidywane jest zatrudnienie ok. 2,5 tys. osób, a w trakcie jego eksploatacji - ok. 250 osób.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem prace na placu budowy elektrowni Czeczot powinny rozpocząć się w 2016 r. Środowa umowa przewiduje trzy fazy przygotowań do rozpoczęcia inwestycji.

W pierwszej z nich, do końca marca 2015 r., partnerzy powinny wynegocjować: długoterminową umowę na dostawy węgla do elektrowni (3 mln ton rocznie), umowę na zakup przez KW energii elektrycznej z elektrowni, umowę z koncernem Mitsubishi Hitachi Power Systems na wykonanie elektrowni pod klucz, a także warunki zdobycia finansowania inwestycji przez spółkę celową, która będzie nią zarządzała.

Potem, do końca przyszłego roku, planowane jest podpisanie wynegocjowanych umów i porozumień oraz powołanie spółki celowej. Trzecia faza to zamknięcie etapu przygotowawczego i podjęcie decyzji o rozpoczęciu inwestycji.

"Podpisanie umowy jest realizacją strategicznych zamierzeń spółki dotyczących dywersyfikacji naszych obszarów działalności i źródeł przychodów. Kompania i Mitsui stają się partnerami planowanego przedsięwzięcia. Widzimy w nim dobry biznes, nowe miejsca pracy, rozwojowe szanse dla regionu oraz poprawę bilansu i bezpieczeństwa energetycznego kraju" - podkreślił prezes KW Mirosław Taras.

Środową umowę przedstawiciele władz Kompanii Węglowej i Mitsui podpisali w resorcie gospodarki. W uroczystości uczestniczyli m.in. wicepremier Janusz Piechociński i ambasador Japonii Makoto Yamanaka.

Pierwotnie Kompania planowała budować elektrownię w Woli we współpracy z niemieckim koncernem energetycznym RWE. W kwietniu 2009 r. RWE Polska i KW podpisały porozumienie w sprawie budowy największego w Polsce bloku na węgiel kamienny, o mocy 800 MW - za ok. 1,5 mld euro.

Zakład zaplanowano w miejscowości Wola, na terenie należącej do KW kopalni Piast Ruch II (dawna kopalnia Czeczott). Firmy powołały do budowy elektrowni wspólną spółkę, ruszyły też przygotowania m.in. w zakresie dokumentacji. W 2010 r. firma RWE Polska wycofała się jednak z przedsięwzięcia, motywując to m.in. przesunięciem zainteresowania na nowe moce oparte o paliwo gazowe.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.