Kompania Węglowa: Potrzebne uelastycznienie systemu pracy i płac

• Kompania Węglowa, która wiosną ma przekazać 11 kopalń do spółki Polska Grupa Górnicza.
• W nowej formule działania chce uelastycznić system pracy i płac, wiążąc ich wysokość z wynikami spółki.
• To właśnie główny powód wypowiedzenia porozumienia, zawartego ze związkami ponad pół roku temu.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kompania Węglowa: Potrzebne uelastycznienie systemu pracy i płac

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jk

29 sty 2016 20:39


W czwartek (28 stycznia) zarząd Kompanii wypowiedział zawarte w lipcu ubiegłego roku porozumienie, gwarantujące górnikom niezmienność warunków zatrudnienia - pracy i płacy - przez rok od przejścia do innego podmiotu.

W piątek (29 stycznia) przedstawiciele spółki wyjaśnili powody takiej decyzji. Przeciwni zmianom są związkowcy, którzy jednak deklarują chęć rozmów o nowym układzie zbiorowym pracy.

Uelastycznienie systemu pracy i płac

Rzecznik Kompanii Tomasz Głogowski przypomniał, że termin powstania Polskiej Grupy Górniczej (PGG) znacznie odbiega od pierwotnych zamierzeń, a w ostatnim półroczu sytuacja w otoczeniu rynkowym spółki nadal się pogarszała - ceny węgla energetycznego na rynku europejskim spadły prawie o jedną czwartą, z ok. 58 do 45 USD za tonę miałów o kaloryczności 25 megadżuli na kilogram. Żadna z dostępnych prognoz nie przewiduje wzrostu cen w najbliższych latach, co wymusza oszczędności.

- Aktualnie brak podstaw do prognozowania istotnego wzrostu cen węgla w kraju i na świecie w perspektywie najbliższych lat. Upływ czasu i trudna sytuacja spółki nie pozwala na kontynuowanie obecnych systemów płacowych przez kolejne 12 miesięcy. Potrzebne są szybkie działania i uelastycznienie systemu pracy i płac z uzależnieniem od osiąganych wyników - wyjaśnił rzecznik, tłumacząc przyczyny wypowiedzenia porozumienia przez KW i PGG.

Podpisany w lipcu ubiegłego roku dokument precyzował zapisy wcześniejszego porozumienia, zawartego między ówczesnym rządem a stroną związkową w styczniu zeszłego roku. Uzgodniono wówczas, że przejście pracowników zatrudnionych w KW do tzw. Nowej Kompanii Węglowej (dziś - Polskiej Grupy Górniczej) odbędzie się w trybie artykułu 23 prim Kodeksu Pracy, czyli z zachowaniem dotychczasowych warunków pracy i wynagrodzenia.

W lipcu strony uzgodniły dodatkowo, że warunki te pozostaną niezmienione do czasu zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy, jednak nie dłużej niż przez rok od dnia przejścia pracowników do nowego podmiotu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.