wnp.pl

Kompania Węglowa: Nie ma przełomu w negocjacjach ze strona związkową

0 0
Kompania Węglowa: Nie ma przełomu w negocjacjach ze strona związkową
Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, wskazał, że strona rządowa zamierza przekazać związkom informacje, które nie są ogólnie dostępne, bo stanowią tajemnice spółek. (Fot. PTWP/Krzysztof Kusz)

W przypadku Kompanii Węglowej mamy nadal sytuację patową. Przełomu nie przyniosły też obrady w ramach Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.

Napięta sytuacja w Kompanii Węglowej utrzymuje się od 26 stycznia, kiedy to zarząd tej spółki zgłosił postulat, żeby wypłacić czternastkę za rok 2015 w trzech ratach: pierwszą (25 procent świadczenia) pracownicy mieliby otrzymać 15 lutego, drugą (50 proc. świadczenia) - 30 czerwca, natomiast trzecią (25 proc. świadczenia) - 30 września. Zarząd zaznacza, że rozbicie czternastki (będzie ona kosztować KW 226 mln zł) jest konieczne, by nie utracić płynności.

Strona społeczna odrzuciła takie rozwiązanie, żądając wypłaty czternastki w jednym kawałku, do 15 lutego. Ta sprawa miała być negocjowana i wydawało się, że znaleziony zostanie kompromis. Jednak sytuację zaostrzyła decyzja zarządu KW o wypowiedzeniu zawartego 17 lipca ubiegłego roku porozumienia ze związkami zawodowymi. Gwarantowało ono przejście pracowników do Nowej Kompanii Węglowej (Polskiej Grupy Górniczej) na podstawie artykułu 23.1 Kodeksu pracy - z zachowaniem dotychczasowych warunków zatrudnienia przez dwanaście miesięcy.

W międzyczasie związkowcy mogli się zapoznać z założeniami do Planu Techniczno-Ekonomicznego KW na rok 2016. Ich zdaniem PTE w proponowanej wersji jest nie do zaakceptowania. Związkowcy negatywnie ocenili m.in. plany w zakresie zatrudniania firm zewnętrznych. Dwa spotkania przedstawicieli kompanijnych central związkowych i zarządu spółki w obecności wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego nie dały rezultatów. Zarząd KW podtrzymał decyzję o wypowiedzeniu lipcowego porozumienia. Jak już informowaliśmy, dziewiątego lutego w kopalniach i zakładach należących do Kompanii Węglowej odbędą się masówki informacyjne dla załóg.

- Niczego nie odwołujemy - zaznaczył Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce po zakończeniu obrad górniczego zespołu trójstronnego piątego lutego. - Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski wskazał, że na początku przyszłego tygodnia mają w tej sprawie zapaść decyzje. W jakiej formie, tego jeszcze nie wiemy. Natomiast zarząd Kompanii będzie musiał te decyzje podjąć. Muszą być one wiążące, bowiem musimy wiedzieć na czym stoimy. My opowiadamy się za dialogiem, ale nie damy się oszukać - powiedział Wacław Czerkawski.

Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, wskazał, że strona rządowa zamierza przekazać związkom informacje, które nie są ogólnie dostępne, bo stanowią tajemnice spółek - po to, żeby przedstawiciele związków mogli zobaczyć, jaki jest punkt wyjścia w takich spółkach węglowych jak KHW, KW, JSW.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.