Kompania Węglowa: Nie ma porozumienia po rozmowach związkowców z zarządem

0 0
Kompania Węglowa: Nie ma porozumienia po rozmowach związkowców z zarządem
1.3 tys. osób przeszło na urlopy górnicze i inne świadczenia po przekazaniu 31 marca przez KW kopalni Anna w Pszowie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. (fot. PTWP)

Bez porozumienia zakończyły się piątkowe (1 kwietnia) rozmowy związkowców z przedstawicielami Kompanii Węglowej na temat poziomu wynagrodzeń w firmie oraz biznesplanu dla Polskiej Grupy Górniczej (PGG).

Rozmowy w Kompanii toczą się w ramach sporu zbiorowego, w którym związki chcą gwarancji utrzymania wynagrodzeń na ubiegłorocznym poziomie. Jest to omawiane w kontekście biznesplanu PGG, który zakłada osiągnięcie rentowności Grupy na koniec przyszłego roku. Termin kolejnego spotkania wyznaczono na środę (6 kwietnia).

Przejęcie KW

Zgodnie z założeniami, "nie wcześniej niż 1 maja" PGG ma przejąć kopalnie i zakłady Kompanii wraz z załogą. Pracodawca ma ustawowy obowiązek poinformowania strony związkowej o przejściu pracowników do nowej firmy najpóźniej 30 dni przed tym faktem - stąd skierowane do związkowców pismo w tej sprawie, przekazane im przez zarządy KW i PGG.

W przekazanej związkowcom informacji podtrzymane zostały wcześniejsze zapewnienia o tym, że przeniesienie pracowników do nowej spółki nie wiąże się z koniecznością zawierania z nimi nowych umów o pracę, a wszystkie dotychczasowe uprawnienia i warunki wynagradzania zostaną utrzymane.

Z pisma wynika, że Kompania zamierza zbyć na rzecz PGG kopalnie: Sośnica, Halemba-Wirek, Pokój, Bielszowice, Bolesław Śmiały, Piast, Ziemowit, Chwałowice, Jankowice, Marcel i Rydułtowy, a także Zakład Remontowo-Produkcyjny, Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych, Zakład Informatyki i Telekomunikacji oraz Zakład Elektrociepłownie.

Wraz z kopalniami i zakładami "zostaną przeniesione wszystkie funkcje wspierające, zarządcze i nadzorcze tzw. centrali Kompanii Węglowej". Działalność Kompanii "będzie kontynuowana w strukturach PGG".

Polska Grupa Górnicza nowym pracodawcą

PGG, zgodnie z art. 23.1 Kodeksu pracy, stanie się nowym pracodawcą dla pracowników Kompanii, zapewniając "pełną ciągłość zatrudnienia, a w szczególności brak konieczności zawierania nowych umów o pracę oraz uznanie ciągłości pracy u dotychczasowego i nowego pracodawcy, co ma wpływ m.in. na świadczenia uzależnione od stażu pracy".

Operacja przeniesienia kopalń do nowej spółki wiąże się też z przejęciem przez PGG środków pieniężnych, należności i zobowiązań zakładowego funduszu świadczeń socjalnych Kompanii Węglowej.

Przekazanie kopalń do PGG to część planu naprawczego dla zadłużonej Kompanii. Jej zbędny majątek ma trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń - w czwartek (31 marca) KW przekazała tam już kopalnię Anna w Pszowie. Na urlopy górnicze i inne świadczenia przeszło w związku z tym ponad 1,3 tys. osób.

Inwestorami PGG - po spełnieniu określonych warunków - mają być spółki PGE, Energa i PGNiG Termika, które łącznie mają zaangażować kapitał rzędu 1,5 mld zł. Udziałowcem Grupy będzie też katowicki Węglokoks.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • pojawily sie audyty i pojawiły sie pierwsze kroki naprawcze. Nie dziwie sie zwiazkowcom z jednej strony ale musza zrozumiec powage sytuacji. Podoba mi sie to ze wreszcie ruszono te kwestie i podchodzi sie do niej po ludzku
 • jesli faktycznie uda im sie osiagnac rentownosc w tak krotkim czasie to pokaze to dwie kwestie. pierwsza to jak wielka była skala niedbalstwa o sprawy górników za rzadów Po oraz po drugie wreszcie zobaczymy, że górnictwo to dochodowy biznes, trzeba nim tylko umiejętnie zarządzać
 • Popieram chęć restrukturyzacji kompanii węglowej - bez takich zmian bedzie my tylko nakrecac spirale zadłuzenia a przeciez nie o to chodzi.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.