Kompania Węglowa chce obniżyć koszty o 8 proc.

Kompania Węglowa, która z powodu spadku sprzedaży węgla oraz przychodów wdraża program oszczędnościowy, zamierza w tym roku obniżyć pozapłacowe koszty w firmie o 8 proc. Spółka zapewnia, że wdraża oszczędności we wszystkich kopalniach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kompania Węglowa chce obniżyć koszty o 8 proc.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

18 lip 2013 18:52


We wtorek działające w firmie związki zażądały od zarządu KW zaprzestania wybiórczej restrukturyzacji niektórych kopalń (Brzeszcze i Piekary) oraz rozpoczęcia rozmów na temat programu restrukturyzacji dla całej firmy. Związkowcy zagrozili sporem zbiorowym, jeśli tak się nie stanie.

Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii przyznał, że wynik finansowy Kompanii po pierwszym półroczu 2013 jest ujemny, jednak firma liczy na zamknięcie całego roku niewielkim zyskiem. Oprócz redukcji kosztów ma to być zasługa spodziewanego ożywienia sprzedaży węgla w sezonie jesienno-zimowym. Firma chce też obniżyć stan zapasów węgla (obecnie ok. 6 mln ton), zwiększając eksport. Roczne wydobycie węgla ma być o ponad 3 mln ton mniejsze od ubiegłorocznego, by nie zwiększać stanu zwałów.

W końcu 2013 r. ma zmniejszyć się też zatrudnienie w spółce, dającej dziś pracę ok. 60 tys. osób. Stanie się tak, ponieważ liczba osób przechodzących na emerytury znacząco przewyższy liczbę nowych pracowników.

W tym roku firma przyjmie do pracy ponad tysiąc osób - głównie absolwentów szkół górniczych oraz specjalistycznych kierunków na wyższych uczelniach. Natomiast uprawnienia emerytalne w ciągu całego roku uzyskają 6 tys. 373 osoby; obecnie spółka zatrudnia 2 tys. 760 osób, które mogłyby przejść na emerytury. Na razie nie wiadomo, jak duża część pracowników skorzysta z tego prawa. Prawdopodobnie w końcu 2013 r. w Kompanii będzie pracować ok. 55-56 tys. osób.

Programy restrukturyzacji zakładają też przenoszenie pracowników niektórych kopalń do innych zakładów, czyli tzw. alokację załogi. Właśnie to budzi sprzeciw związków zawodowych, które nie akceptują proponowanej skali takich działań w kopalniach Brzeszcze i Piekary.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.