Komisja Europejska bada plan pomocy dla kopalń Kompanii Węglowej

Zgodnie z decyzją Rady UE w sprawie pomocy państwa ułatwiającej zamykanie niekonkurencyjnych kopalń węgla możliwe możliwa jest pomoc, która obejmuje na przykład przekwalifikowanie pracowników i inne świadczenia socjalne. Takie procesy mogą trwać do 2027 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Komisja Europejska bada plan pomocy dla kopalń Kompanii Węglowej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

24 wrz 2015 13:37


Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że jest w "bliskim i regularnym" kontakcie z polskimi władzami w sprawie planu pomocy dla kopalń Kompanii Węglowej. KE bada od wiosny, czy plan ten jest zgodny z unijnymi zasadami pomocy publicznej.

- Na tym etapie jedyne, co mogę potwierdzić to to, że jesteśmy w bliskim i regularnym kontakcie z polskimi władzami w sprawie planu zamykania i restrukturyzacji kopalń węgla - powiedział rzecznik KE ds. konkurencji Ricardo Cardoso, pytany na konferencji prasowej o doniesienia mediów, że KE zakwestionowała plan dla Kompanii Węglowej.

Czytaj też: Nowa Kompania Węglowa: restrukturyzacja czy upadłość?

Polski resort skarbu poinformował, że Nowa Kompania Węglowa powstanie w kształcie kapitałowym, który nie będzie zakwestionowany przez Komisję Europejską, co wymaga więcej czasu niż zakładany w styczniowym porozumieniu 30 września 2015 r.

Struktura NKW musi umożliwiać pomoc publiczną

Wiceminister skarbu, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk powiedział, że trzeba tak zmienić strukturę kapitałową NKW by było to bezpieczne z punktu widzenia Komisji Europejskiej w kontekście dozwolonej pomocy publicznej.

- W nowej strukturze musi być podmiot prywatny, np. prywatne instytucje finansowe, możliwe jest zaangażowanie banków - dodał. Wyjaśnił, że resort dąży do tego, by do końca pierwszego kwartału 2016 r. gotowe było finansowanie pomostowe.

- Teraz już przygotowujemy zręby pod nowy plan - powiedział.

Notyfikację do Komisji Europejskiej w sprawie pomocy publicznej dla kopalń Kompanii Węglowej Polska złożyła na początku marca.

Pomoc dla pracowników

Zgodnie z decyzją Rady UE z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie pomocy państwa ułatwiającej zamykanie niekonkurencyjnych kopalń węgla możliwe są dwie kategorie pomocy. Pierwsza jest przeznaczona na zamknięcie jednostek produkcyjnych węgla, druga na pokrycie kosztów nadzwyczajnych. Te drugie koszty mogą obejmować na przykład przekwalifikowanie pracowników i inne świadczenia socjalne.

W przypadku pierwszej kategorii pomocy, czyli kwoty na zamknięcie, jej maksymalna wielkość jest ograniczona przepisami unijnymi. Wynika z nich, że nie może być ona rocznie większa niż kwota przyznana w ramach pomocy państwa dla górnictwa w 2010 r. Według UOKiK jest to kwota 400 mln zł.

Zgodnie z unijnym prawem kopalnie w procesie wygaszenia, którym udzielono pomocy, będą mogły wydobywać węgiel do 2018 r., a procesy wygaszające, do których odnosi się drugi rodzaj pomocy mogą trwać do 2027 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.