Koksownie JSW połączone w jeden podmiot

0 0
Koksownie JSW połączone w jeden podmiot

Należące do Jastrzębskiej Spółki Węglowej spółki: Koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej i Kombinat Koksochemiczny Zabrze zostały z początkiem roku połączone w jeden podmiot pod nazwą JSW Koks. Tym samym JSW skonsolidowała najważniejsze aktywa koksownicze.

Inny producent koksu w grupie JSW - Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria, specjalizujące się w koksie odlewniczym - nadal działają jako samodzielna spółka. Oddzielną firmą pozostaje także spółka handlowa Polski Koks.

Połączenie koksowni z Dąbrowy Górniczej z zabrzańskim kombinatem było przygotowywane od dawna. Od ponad dwóch lat firmy miały jednego prezesa, a w maju ubiegłego roku ogłoszony został plan połączenia. Katowicki sąd zarejestrował tę operację 2 stycznia 2014 r. W środę przedstawiciele JSW oraz JSW Koks mają podać więcej szczegółów na temat połączenia i planów nowej firmy.

Połączenie nastąpiło poprzez przejęcie Kombinatu Koksochemicznego Zabrze przez Koksownię Przyjaźń. Oznaczało to - za sprawą tzw. emisji połączeniowej - zwiększenie kapitału zakładowego dąbrowskiej koksowni o ponad 162,3 mln zł, do poziomu ponad 994 mln zł. Wyliczono, że jedna akcja zabrzańskiej spółki warta jest 2,45 akcji Koksowni Przyjaźń.

Choć to dąbrowska koksownia była dominującym podmiotem w przekształceniu, siedzibą nowej spółki zostało Zabrze, a nie Dąbrowa Górnicza. Spółka JSW KOKS działa pod dotychczasowymi numerami KRS, NIP i REGON Koksowni Przyjaźń.

Kombinat Koksochemiczny Zabrze, jako spółka przejmowana, został rozwiązany bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego i wykreślony z Krajowego Rejestru Sądowego. Połączenie nie wymagało zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ponieważ obie firmy należą do jednej grupy kapitałowej.

Zatrudniająca blisko 2,6 tys. osób spółka JSW Koks skupiła koksownie: Dębieńsko, Jadwiga, Przyjaźń i Radlin. Grupa JSW przetwarza we własnych koksowniach ok. 45 proc. produkowanego przez spółkę węgla koksowego, dzięki czemu finalnie może oferować produkt bardziej przetworzony i o większej wartości od węgla. W 2012 r. w koksowniach grupy JSW wyprodukowano 3,8 mln ton koksu. Dużą część produkcji wyeksportowano.

Jeszcze przed połączeniem firm z Zabrza i Dąbrowy Górniczej, w końcu grudnia ubiegłego roku, organizacje związkowe działające w Koksowni Przyjaźń wszczęły spór zbiorowy z pracodawcą na tle płacowym.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

 • Sprzedam akcje koksowni Victoria Wałbrzych
  tel 661098688

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.