KHW: Nie ma decyzji dot. przekształceń kopalni Wujek

• Jak informuje rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego Wojciech Jaros, nie ma żadnych decyzji dotyczących przekształceń kopalni Wujek, bądź którejś z jej części.
• Górnicy obawiają się Wujek może trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
• Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski przyznał, że konieczne będzie rozważenie przyszłości kopalni przy zachowaniu jej historycznego znaczenia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

KHW: Nie ma decyzji dot. przekształceń kopalni Wujek

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 kwi 2016 19:47


To odpowiedź na podnoszone przez związkowców podczas czwartkowych (7 kwietnia) masówek w kopalni obawy o przyszłość tego zatrudniającego ok. 3,1 tys. osób zakładu, przeznaczonego - według ich informacji - do stopniowej likwidacji.

Wcześniej przedstawiciele holdingu nie odnosili się do tych doniesień, podkreślając, że decyzje należą do właściciela, czyli Skarbu Państwa. Nadzór nad górniczymi spółkami sprawuje Ministerstwo Energii.

Czytaj też: Urlop czy odprawa? KHW sonduje pracowników

Znowelizowana w styczniu 2015 r. ustawa górnicza umożliwiła sfinansowanie przez państwo działań wobec kopalń przejętych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK) - w tym świadczeń dla ich pracowników. Ustawę Sejm ponownie znowelizował 22 grudnia ub. roku przedłużając możliwości stosowania środków naprawczych i osłonowych w górnictwie do 1 stycznia 2019 r.

Zasypanie kopalni węglem

Do SRK trafiły dotąd zakłady przynoszące największe straty w Kompanii Węglowej: Brzeszcze (zakład kupiła później grupa Tauron), Centrum i Makoszowy, a także Katowickiego Holdingu Węglowego: znaczna część dawnej kopalni Mysłowice oraz tzw. ruch Boże Dary kopalni Murcki-Staszic. W planach KHW na ten rok jest przekazanie do SRK szybu Poniatowski (należącego do kopalni Wieczorek) wraz z pracownikami.

Związek Sierpień 80 obawia się jednak, że do SRK może trafić - w celu likwidacji - także kopalnia Wujek. Zakład tworzą dwie części (dawniej samodzielne kopalnie), tzw. ruchy: Wujek w Katowicach i Śląsk w Rudzie Śląskiej.

W czwartek (7 kwietnia) związkowcy zorganizowali w obu częściach kopalni tzw. masówki, podczas których informowali górników o niepewnej - ich zdaniem - przyszłości zakładu. Rzecznik związku Sierpień 80 Patryk Kosela poinformował, że tematem masówek jest "niedopuszczenie do dalszych działań KHW, zmierzających do likwidacji kopalni, poprzez najpierw przekazanie Ruchu Śląsk do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, a później zrobienie tego samego z Ruchem Wujek".

Według związków zawodowych, "KHW prowadzi destrukcyjną politykę dotyczącą kierunków sprzedaży, jak i wstrzymywania sprzedaży węgla". Ma to na celu - jak podali związkowcy z Sierpnia 80 - spowodowanie swoistego "zasypania kopalni węglem", co będzie miało negatywny wpływ na rachunek ekonomiczny tej kopalni i będzie argument za zbyciem kopalni do spółki restrukturyzacyjnej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.