Kalita: Deputaty są uprawnieniem górników, a nie ich przywilejem

- Chcemy przywrócić deputaty za węgiel, które są podstawowym uprawnieniem górników. Ich odebranie jest symbolem nieudolności zarządzania w polskim górnictwie - mówi Tomasz Kalita, poseł SLD.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kalita: Deputaty są uprawnieniem górników, a nie ich przywilejem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

8 wrz 2015 14:23


Podczas wtorkowej (8 września) konferencji prasowej w Katowicach poseł SLD Zbyszek Zaborowski zapowiedział projekt zmian w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Chodzi o zapewnienie otrzymywania przez byłych górników i pracowników kopalń tzw. deputatów za węgiel, czyli uprawnień do bezpłatnego węgla w postaci tego surowca lub ekwiwalentu pieniężnego.

Od początku 2015 r. deputatów za węgiel nie otrzymują już m.in. emeryci i renciści funkcjonujących kopalń i zakładów należących do Kompanii Węglowej oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wstrzymano je też w Katowickim Holdingu Węglowym.

- Chcemy przywrócić to elementarne uprawnienie, tę elementarną sprawiedliwość - powiedział lider listy wyborczej Zjednoczonej Lewicy w okręgu gliwickim Tomasz Kalita. Dodał, że odebranie prawa do deputatów jest symbolem nieudolności zarządzania w polskim górnictwie, a próba oszczędzania na emerytach to rzecz niedopuszczalna.

Uprawnienie, nie przywilej

- Deputaty są uprawnieniem górników, a nie ich przywilejem, jak niektórzy próbują wmawiać - podkreślił.

Wypłata deputatów - zgodnie z projektem - ma być pokrywana z budżetu państwa. Roczny ich koszt, dodał Kalita, to 200-300 mln zł.

Poseł Zaborowski zapowiedział też, że wkrótce przedstawi projekt klubowi poselskiemu SLD. Kalita dodał, że projekt ma szansę zostać rozpatrzony jeszcze w tej kadencji Sejmu, podkreślając, że przed wyborami najwięcej da się zrobić.

Obecny na konferencji Marek Gaik ze Związku Zawodowego Górników ocenił, że odebranie deputatów m.in. emerytowanym górnikom jest nie do przyjęcia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Kris 2015-09-11 10:23:39

Kalita nie jest posłem!!! Startował z Krakowa w wyborach parlamentarnych w 2011 roku, ale nie zdobył mandatu poselskiego. Reszta ok.