JSW sonduje zainteresowanie programem osłonowym

• Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) rozpoczęła kampanię, w ramach której informuje pracowników o możliwościach skorzystania z osłon socjalnych po przejściu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).
• Firma chce poznać skalę zainteresowania pracowników osłonami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

JSW sonduje zainteresowanie programem osłonowym

PODZIEL SIĘ


Autor: pt/pap

2 cze 2016 16:31


Z urlopów górniczych i jednorazowych odpraw pieniężnych będą mogli skorzystać pracownicy, który zdecydują się na przejście do SRK. To jeden z elementów realizowanego przez JSW programu restrukturyzacji, w ramach którego do spółki restrukturyzacyjnej ma trafić tzw. ruch Jas-Mos - część kopalni Borynia-Zofiówka Jastrzębie.

W końcu kwietnia tego roku prezes JSW szacował, że wraz z majątkiem Jas-Mosu do SRK może trafić ok. 2,5 tys. pracowników; zastrzegał przy tym, że przejście do SRK ma charakter dobrowolny. W sumie w JSW do tzw. urlopów górniczych uprawnionych jest ponad 3,8 tys. osób z niespełna 23,5-tysięcznej załogi firmy. Pierwszeństwo mają mieć górnicy z Jas-Mosu.

"Akcja ma na razie charakter sondażowy - chcemy zorientować się, ilu pracowników będzie zainteresowanych programem osłon. Proces przekazywania majątku do SRK, a następnie przechodzenia pracowników zostanie uruchomiony dopiero po uzyskaniu wszystkich zgód formalnych i dokonaniu uzgodnień ze stroną społeczną" - wyjaśniła w czwartek rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Jako pierwsi z pakietu osłonowego przewidzianego w tzw. ustawie górniczej będą mogli skorzystać pracownicy ruchu Jas-Mos, w którym najbardziej efektywne złoża zostały już wyeksploatowane.

Podczas urlopu pracownicy otrzymują trzy czwarte miesięcznej pensji, a wraz z częścią nagród - nawet 90 proc. wynagrodzenia (fot.wnp.pl) Podczas urlopu pracownicy otrzymują trzy czwarte miesięcznej pensji, a wraz z częścią nagród - nawet 90 proc. wynagrodzenia (fot.wnp.pl)

Do urlopu górniczego są uprawnieni pracownicy zatrudnieni pod ziemią, którym brakuje do emerytury nie więcej niż cztery lata pracy oraz pracownicy zakładu przeróbki mechanicznej węgla, którym zostało do emerytury nie więcej niż trzy lata. Podczas urlopu pracownicy otrzymują trzy czwarte miesięcznej pensji, a wraz z częścią nagród - nawet 90 proc. wynagrodzenia.

Z jednorazowych odpraw pieniężnych będą mogli skorzystać pracownicy powierzchni (także zakładów przeróbczych), którzy przepracowali w przedsiębiorstwie górniczym co najmniej pięć lat, a do emerytury zostało im więcej niż 12 miesięcy. W zależności od terminu odejścia, odprawy mogą wynosić od ponad 25,7 tys. do nawet ok. 77 tys. zł brutto, nie licząc kodeksowej odprawy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.