JSW porozumiała się z obligatariuszami ws. wykupu obligacji

Jastrzębska Spółka Węglowa porozumiała się z obligatariuszami, zobowiązując się do wykupu w latach 2016-2018 obligacji o łącznej wartości 150 mln zł, a od 2019 r. w kwocie nie mniejszej niż 178 mln zł rocznie – podała w raporcie bieżącym spółka.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

JSW porozumiała się z obligatariuszami ws. wykupu obligacji

PODZIEL SIĘ


Autor: pt/pap

1 cze 2016 14:49


Chodzi o nabycie przez JSW obligacji w celu ich umorzenia i wprowadzenia dalszych zmian do warunków emisji obligacji w ramach programu emisji z lipca 2014 r.

Z perspektywy JSW to ważna umowa, ponieważ kwestia obligacji należy do kluczowych problemów związanych z płynnością zadłużonej spółki.

Stronami umowy z JSW są BGK, PKO BP, PZU i PZU na Życie. W tym gronie nie ma ING Banku Śląskiego, który również był obligatariuszem spółki.

JSW od ub. roku dotyka trudna sytuacja sektora węgla kamiennego. Na początku 2015 r. wprowadzono program restrukturyzacji grupy JSW, w którym znalazły się m.in. inicjatywy związane z podniesieniem efektywności. Trudną sytuację pogorszyło na początku września ub. roku żądanie ING Banku Śląskiego wcześniejszego wykupu posiadanych obligacji o łącznej wartości 26,3 mln zł i 12,95 mln dol.

Podpisana w lipcu ub. roku umowa emisji obligacji JSW opiewała ogółem na 700 mln zł i 163,75 mln dolarów. Opcja wcześniejszego wykupu przysługiwała obligatariuszom (PKO BP, BGK, ING Bankowi Śląskiemu i PZU FIZAN BIS 1) od 31 lipca ub. roku w związku z niewypełnieniem przez JSW (wobec niekorzystnej sytuacji rynkowej) zobowiązania do dokonania do 30 lipca ub. roku emisji obligacji na rynkach międzynarodowych.

W grudniu ub. roku JSW porozumiała się z obligatariuszami ws. uzgodnienia scenariusza restrukturyzacji zadłużenia JSW i zawarcia umowy restrukturyzacyjnej do 30 czerwca 2016 r. (fot.jsw.pl) W grudniu ub. roku JSW porozumiała się z obligatariuszami ws. uzgodnienia scenariusza restrukturyzacji zadłużenia JSW i zawarcia umowy restrukturyzacyjnej do 30 czerwca 2016 r. (fot.jsw.pl)

We wrześniu ub. roku JSW zawarła umowie o dalszej współpracy z obligatariuszami, którzy zobowiązali się do powstrzymania od żądania wcześniejszego wykupu obligacji oraz do "prowadzenia w dobrej wierze rozmów z JSW w celu uzgodnienia i podpisania (...) listy najistotniejszych zasad i warunków przeprowadzenia restrukturyzacji zadłużenia finansowego JSW oraz spółek z grupy kapitałowej JSW".

W październiku ub. roku spółka dokonała zapłaty z tytułu wcześniejszego wykupu obligacji o wartości 5,35 mln dol. z odsetkami wobec ING, a w grudniu zapłaty z tytułu wcześniejszego wykupu obligacji o wartości 12 mln zł wraz z odsetkami wobec ING oraz o wartości 15 mln zł wraz z odsetkami wobec BGK, PKO BP oraz PZU FIZAN.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.