JSW, Jas-Mos: 2,5 tys pracowników przejdzie do SRK

• Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) przekaże do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) część dawnej kopalni Jas-Mos.
• Wraz z majątkiem kopalni do spółki restrukturyzacyjnej przejdzie ok. 2,5 tys. osób z ponad 24-tysięcznej załogi JSW.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

JSW, Jas-Mos: 2,5 tys pracowników przejdzie do SRK

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

29 kwi 2016 12:39


Informację o planach restrukturyzacyjnych spółki przekazał w piątek 29 kwietnia) w Warszawie jej prezes Tomasz Gawlik, który podczas konferencji prasowej skomentował ubiegłoroczne wyniki firmy, borykającej się z kłopotami finansowymi (grupa JSW zamknęła ubiegły rok rekordową stratą netto zbliżoną do 3,3 mld zł).

Kopalnia Jas-Mos jest obecnie częścią kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Spółka szacuje, że w tej części kopalni pozostały jeszcze 23 partie węgla, z których do wydobycia nadaje się ok. 12 - to tzw. złoża resztkowe, które mają być wyeksploatowane do roku 2021 z wykorzystaniem infrastruktury kopalni Zofiówka, przy dalszym zatrudnieniu ok. 1,6 tys. pracowników spośród ponad 3 tys. obecnie zatrudnionych w Jas-Mosie.

Prezes Gawlik poinformował, że w sumie wraz z wydzieloną częścią nieprodukcyjnego majątku tzw. ruchu Jas-Mos (chodzi o dwie trzecie podziemnej infrastruktury i dwa szyby) do SRK ma przejść w sumie ok. 2,5 tys. osób z JSW. Tym samym spółka chce skorzystać z regulacji tzw. ustawy górniczej; w SRK załoga może skorzystać z osłon - urlopów górniczych lub jednorazowych odpraw.

Przejście pracowników do SRK ma być dobrowolne, a na ich odejście musi zgodzić się pracodawca - prezes JSW zapewnia, że spółka wywiązuje się z danej pracownikom w 2011 r. 10-letniej gwarancji zatrudnienia. Obecnie nie ma planów przekazania do SRK innych aktywów jastrzębskiej spółki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.