Jest przełom ws. górników. Jutro spotkanie premier i wicepremiera

- Oczekujemy na tym spotkaniu nie tylko szefostwa Kompanii Węglowej, ale również przedstawicieli strony społecznej - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl wicepremier Janusz Piechociński.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jest przełom ws. górników. Jutro spotkanie premier i wicepremiera

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

17 lis 2014 10:48


- We wtorek (18 listopada) ma się odbyć spotkanie dotyczące sytuacji Kompanii Węglowej z udziałem moim oraz premier Ewy Kopacz - mówi portalowi wnp.pl Janusz Piechociński.

- Spotkanie ma się odbyć w Warszawie o godzinie 14.00. Szukamy rozwiązania optymalnego, które będzie się broniło także za pół roku. Fundamentalna sprawa to odzyskanie bieżącej płynności. Trzeba pamiętać, że odroczone terminy płatności uderzają także w firmy z zaplecza górnictwa - podkreśla wicepremier Janusz Piechociński.

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński wskazuje, że istotne będzie także odbudowanie relacji między górnictwem a energetyką.

Czytaj też: Górnicy z Kompanii Węglowej: Wiceminister Tomczykiewicz i rada nadzorcza spółki do wymiany

- Tu widać, że sprawy zmierzają w dobrym kierunku - mówi Janusz Piechociński. I dodaje, że ważne będzie również lepsze wykorzystanie maszyn i urządzeń górniczych pracujących w śląskich kopalniach.

- Oczekujemy, że zostaną przede wszystkim rozwiązane bieżące problemy finansowe w spółkach węglowych tak, żeby mogły one wreszcie złapać oddech - mówi dla portalu wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

- Do tego potrzebne jest aktywne działanie rządu, między innymi w obszarze rozmów z instytucjami finansowymi - ocenia Wacław Czerkawski.

Czytaj też: Górnicy zamierzają okupować KW do wtorku. Czekają na rząd

Zarząd oświadczył też, że nie udało mu się pozyskać źródeł finansowania kluczowych elementów programu naprawczego spółki, bowiem fiaskiem zakończyła się kwestia emisji euroobligacji.

Pytany o ewentualne alternatywne plany pozyskania środków na wynagrodzenia i ratowanie Kompanii zarząd stwierdził - na co zwróciła uwagę śląsko-dąbrowska Solidarność - że jedynym sposobem jest likwidacja kilku kopalń i zwolnienie załóg tych zakładów.

Przedstawiciele strony społecznej pozostający w siedzibie KW zażądali, by przyjechał do nich przedstawiciel właściciela Kompanii Węglowej, czyli ministra gospodarki.

- Dalsze rozmowy na linii zarząd związki zawodowe są w tej sytuacji bezprzedmiotowe, konieczna jest natychmiastowa interwencja rządu - oświadczył wtedy Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.