Jest praca na kolei: Jakie wymagania i oferty?

0 0
Jest praca na kolei: Jakie wymagania i oferty?
Piotr Wielgomas zaznaczył, że obecnie najwyższe szczeble menedżerskie w branży logistycznej są obejmowane głównie przez osoby 40+, a to z kolei tworzy naturalny szklany sufit dla młodych. Fot. Archiwum

Na kolei mamy poważną lukę pokoleniową i niemniej istotną lukę kompetencyjną. Kolej potrzebuje tysięcy ludzi, wszystkich właściwie szczebli, od specjalistów po menedżerów.

PKP Cargo jest w trakcie transformacji z przewoźnika do nowoczesnego operatora logistycznego. Przemiana ta jest związana z wymianą i potrzebą rekrutacji nowych kadr. Jakich pracowników będzie potrzebować spółka?

– Firma przeszła głęboką restrukturyzację. Tylko w tym roku odeszło prawie 4 tys. pracowników. Musimy nie tylko uzupełnić kompetencje, ale także zdobyć nowe, jednocześnie zmniejszając koszty zatrudnienia. Jest to trudne zadanie, zwłaszcza że w branży kolejowej pojawiają się małe i efektywne firmy – powiedział Adam Purwin, prezes PKP Cargo.

Jak zaznaczył Purwin, PKP Cargo poszukuje międzynarodowych logistyków, którzy są w stanie stworzyć ciekawą ofertę dla klienta z jak największym zyskiem dla firmy. – Myślę, że może być to ciekawe wyzwanie dla młodych – wyjaśnił.

Spore zmiany zachodzą również w Polskich Liniach Kolejowych. Jak podkreśla Andrzej Wojciechowski, prezes PKP PLK, jeszcze trzy lata temu pozyskiwanie osób wyuczonych w zawodach kolejowych nie było problemem. Wówczas brakowało raczej kompetentnych osób do zarządzania Polskimi Liniami Kolejowymi, które zatrudniają 38 tys. pracowników.

– Musieliśmy znaleźć specjalistów ds. kadrowych, rekrutacji, prowadzenia projektów czy ryzyka. Zatrudniliśmy ok. 5 tys. osób, które pomagają zarządzać spółką – skomentował Wojciechowski. – Obecnie gigantycznym wyzwaniem jest luka pokoleniowa w zawodach związanych z koleją. Aktualnie na emeryturę mogłoby pójść 8,5 tys. osób. Gdyby tak się stało, mielibyśmy ogromny problem. Staramy się zatrzymać fachowców, jednocześnie rekrutując i szkoląc nowych. Niektórych specjalistów, jak np. dyżurny ruchu, nie ma na rynku pracy, dlatego musimy ich kształcić wewnątrz – dodał.

Zarządzanie zmianą w firmie

Wyzwaniem w branży logistycznej staje się nie tylko pozyskiwanie nowych pracowników w celu uzupełnienia luki kompetencyjnej, ale także wprowadzenie zmian wśród obecnej załogi. Zdaniem ekspertów, transformacja zatrudnionych osób w firmie jest zdecydowanie trudniejsza.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.