"Jeśli zejdzie się do polskich pensji, zamkniemy cały włoski przemysł"

0 0
"Jeśli zejdzie się do polskich pensji, zamkniemy cały włoski przemysł"

We Włoszech trwa debata o przyszłości czterech fabryk szwedzkiej firmy Electrolux. Zapowiada ona oszczędności, by uniknąć przeniesienia produkcji do Polski lub na Węgry. Robotnikom zaproponowano, by zgodzili się na obniżkę pensji o 130 euro, czyli o 8 procent.

Choć zarząd firmy powtarza zapewnienia, że wariant zamknięcia pogrążonego w największych trudnościach zakładu w miejscowości Porcia na północy i trzech innych fabryk nie jest brany pod uwagę, załogi, związki zawodowe i włoscy politycy krytykują takie rozwiązanie. Robotnicy organizują tam strajki i pikiety.

Dyrekcja Elektroluxa w wydanej nocie wyjaśniła, że boryka się z problemem, wynikającym z "przepaści konkurencyjnej", jaka dzieli włoskie zakłady od fabryk w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, dlatego rozważa, jak obniżyć koszty pracy przy
- jak zapewniono - najmniejszych konsekwencjach dla płac lub, o ile to możliwe, w ogóle bez nich.

Przyszłość zakładów była tematem środowej narady we włoskim ministerstwie rozwoju gospodarczego. Choć negocjacje z udziałem delegacji rządu, koncernu, związków zawodowych i władz włoskich regionów, gdzie ma swoje fabryki Elektrolux, nie przyniosły definitywnych rozstrzygnięć, minister Flavio Zanonato zapewnił, że podejmowane są wszelkie starania o uratowanie fabryki w Porcii, a pogłoski o jej zamknięciu uznał za fałszywe.

Po naradzie minister rozwoju gospodarczego przyznał jednak: "Firma nas nie przekonała". Wyjaśnił, że szwedzki gigant koncentruje się na kwestii kosztów pracy, "a my chcemy rozmawiać o planie przemysłowym" - dodał. Rozmowy mają być kontynuowane.

Minister Zanonato, odnosząc się do opinii, że pensje załogi mają zostać zrównane do wynagrodzenia w polskich fabrykach firmy, odparł: "Polska została wymieniona jako punkt odniesienia".

"Ale jeśli zejdzie się do polskich pensji, zamkniemy cały włoski przemysł" - oświadczył minister, dając wyraźnie do zrozumienia, że robotnicy we Włoszech nie zgodzą się pracować za polskie stawki. Wyraził ubolewanie, że firma nie przedstawiła żadnej wiążącej propozycji dotyczącej fabryki w Porcii.

"Angażuję się osobiście, by doprowadzić do tego, aby produkcja Electroluxu pozostała we Włoszech i to bez pomocy ze strony państwa" - zadeklarował minister.

Dyskusja wokół fabryki w miejscowości Porcia w regionie Friuli-Wenecja Julijska, gdzie trwają strajki i organizowane są pikiety protestacyjne, jest bardzo gorąca i przebiega w nerwowej atmosferze.

Do akcji protestacyjnej w obronie załogi przyłączyli się pracownicy w pozostałych zakładach firmy w czterech regionach.

Politycy opozycyjnej włoskiej centroprawicy wyrażają opinię, że sprawa fabryk szwedzkiego koncernu dowodzi słabości Italii w Unii Europejskiej. Deputowana Forza Italia Sandra Savino oświadczyła, że paradoks polega na tym, że "uprzywilejowana pozycja Polski" i konkurencyjność jej gospodarki oraz kosztów pracy to zasługa unijnych funduszy; "a zatem także naszych podatników" - dodała. Parlamentarzystka partii Silvio Berlusconiego stwierdziła, że to dowód "szkód" wyrządzanych w rezultacie unijnej polityki.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.