wnp.pl

Janusz Steinhoff: Sytuacja w polskim górnictwie to bal na Titanicu

0 0
Janusz Steinhoff: Sytuacja w polskim górnictwie to bal na Titanicu
fot. PTWP

- Bez pomocy publicznej procesów restrukturyzacyjnych w polskim górnictwie nie da się przeprowadzić. A te są kosztowne, na przykład programy dobrowolnych odejść - mówi Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

Zarząd Kompanii Węglowej na spotkaniu ze związkami 13 listopada wskazał, że nie udało mu się pozyskać źródeł finansowania kluczowych elementów programu naprawczego spółki. Chodzi o fiasko programu euroobligacji o wartości 500 mln dolarów.

Związkowcy zaznaczają, że zarząd pytany o alternatywne plany pozyskania środków na wynagrodzenia i ratowanie spółki, stwierdził, że jedynym sposobem jest likwidacja kilku kopalń i zwolnienie załóg tych zakładów. Jak się Pan na to zapatruje?

- Mówiłem już wielokrotnie o tym, że mamy do czynienia z balem na Titanicu i z brakiem realnych działań. Potrzebna jest poważna debata między stroną społeczną a rządzącymi. Obawiam się, że strona rządowa złożyła obietnice bez pokrycia. Chodzi między innymi o obietnice, że nie będzie żadnej likwidacji kopalń.

Czytaj też: Szef górniczej Solidarności: KW chce zamknąć niektóre kopalnie i zwolnić ludzi

Górnictwo polskie potrzebuje restrukturyzacji. Skala tej restrukturyzacji jest nieporównywalna z tym, z czym mieliśmy do czynienia w latach 1997, 1998. Natomiast obecnie zapaść finansowa w branży jest jeszcze większa niż wtedy.

Zarządy spółek węglowych wiedzą, co trzeba robić. Ale potrzebne są decyzje o charakterze politycznym. A czas wyborczy im nie sprzyja. Mam nadzieję, że po wyborach decyzje się pojawią.

Czytaj też: Związkowcy: To Skarb Państwa powinien przejąć na siebie deputaty węglowe

Nie będzie za późno?

- Bez pomocy publicznej procesów restrukturyzacyjnych w polskim górnictwie nie da się przeprowadzić. Trzeba myśleć o działaniach restrukturyzacyjnych, a te są kosztowne, na przykład programy dobrowolnych odejść.

Pomoc publiczna może być udzielona za zgodą Komisji Europejskiej. Trzeba jej zatem przedstawić programy restrukturyzacji spółek węglowych. Nie trzeba mówić o restrukturyzacji całego górnictwa, tylko o restrukturyzacji poszczególnych spółek węglowych.

Mamy nadprodukcję miałów energetycznych, których nie możemy sprzedać. A brakuje nam węgla grubego, który musimy importować.

Cały artykuł znajdziesz na wnp.pl.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.