Jakie trendy obecnie panują w światowym przemyśle?

Wbrew przypuszczeniom, w bieżącym roku nastroje w światowym przemyśle są raczej optymistyczne. 74 proc. pracodawców pozytywnie ocenia kondycję swoich firm, natomiast 64 proc. korzystnie myśli o nadchodzącym roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jakie trendy obecnie panują w światowym przemyśle?

PODZIEL SIĘ


Autor: JK

5 gru 2013 15:20


Jak wynika z badania ankietowego przeprowadzonego latem tego roku przez międzynarodową firmę doradztwa personalnego Stanton Chase wśród menedżerów najwyższego szczebla zarządzających globalnymi firmami przemysłowymi, aż trzy czwarte (74 proc.) ankietowanych pozytywnie ocenia kondycję swoich firm. 36 proc. twierdzi, że jest ona lepsza niż w zeszłym roku, zaś 38 proc. uważa, że jest taka sama. Z badania wynika również, że zdecydowana większość zarządzających (64 proc.) z optymizmem myśli o nadchodzących roku.

Po pierwsze wzrost organiczny

Zdaniem menedżerów z sektora przemysłowego na całym świecie, największe wyzwania związane z rozwojem biznesu w przemyśle to globalna konkurencja (51 proc. wskazań), zbyt mało utalentowanych liderów (47 proc.) oraz rozwój nowych produktów (45 proc.). W dalszej kolejności ankietowani wskazali na inwestycje w nowe technologie oraz regulacje prawne.

Z badania Stanton Chase wynika, że obecnie firmy produkcyjne stawiają przede wszystkim na wzrost organiczny, skoncentrowany na głównym obszarze działalności firmy, w mniejszym zaś stopniu na wzrost drogą przejęć. Jak twierdzą ankietowani top menedżerowie, inwestowanie w przemyśle skupia się przede wszystkim na rozwoju nowych produktów (57 proc.), nowych rynkach (51 proc.) i nowych technologiach (40 proc.).

Mniej istotne natomiast są takie obszary jak utrzymanie na rynku dotychczasowych produktów, inwestycje w nowe fabryki i infrastrukturę oraz pracowników (szkolenia i zatrudnianie). Przejęcia pojawiły się na końcu wymienianej przez menedżerów listy.

W których obszarach inwestowanie w nowe technologie jest najważniejsze? Światowi liderzy wskazują przede wszystkim na systemy zarządzania relacjami z klientami (CRM), badania i rozwój, zarządzanie łańcuchem dostaw oraz produkcję - robotykę i automatyzację.

Zapytani o to, w jaki sposób odbywa się obecnie finansowane inwestycji w przemyśle, menedżerowie najczęściej wymieniali finansowanie bankowe i instrumenty dłużne (43 proc.), bieżący kapitał (25 proc.) i private equity (23 proc.). Rzadziej źródłem finansowania jest, ich zdaniem, strategiczna sprzedaż biznesu (16 proc.), oferta publiczna (12 proc.) czy akcjonariat pracowniczy (7 proc.).

Powrót produkcji do kraju macierzystego, czyli reshoring

Stanton Chase zapytał również top menedżerów pracujących w światowym przemyśle, na ile reshoring, czyli powrót produkcji do kraju macierzystego, stał się ich zdaniem zauważalnym trendem.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.