wnp.pl

Jak prezes Taras zderzył się ze ścianą

0 0
Jak prezes Taras zderzył się ze ścianą
fot. PTWP

Mirosław Taras został odwołany nie tylko dlatego, że odniósł się krytycznie do sytuacji w KW i całym polskim górnictwie, ale głównie z tego powodu, że w obecnym rządzie premier Ewy Kopacz nie było nikogo, kto by się za nim zdecydowanie wstawił.

Borykająca się z ogromnymi problemami, zatrudniająca ok. 55 tys. osób Kompania Węglowa, stanowi tykającą bombę, której wybuch oznaczać może początek społecznych niepokojów. Tych za wszelką cenę chcą uniknąć rządzący, którym spokój społeczny w górnictwie, daje pewien komfort rządzenia.

Mirosław Taras był w pierwszych miesiącach tego roku mocno namawiany przez polityków, by podjął się kierowania największą górniczą spółką w Polsce i Europie. Taras od początku wiedział, że bez mocnego wsparcia właściciela nic nie zrobi. Dziś widać, że tego wsparcia Tarasowi zabrakło.

- Prezes Taras krytycznie wypowiadał się wiele razy i mówił, że potrzebuje wsparcia od właściciela - zaznaczył w rozmowie z portalem wnp.pl prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego.

- W tym wsparcia finansowego, a jak nie, to wszelkiego innego rodzaju wsparcia, jakie właściciel mógłby zaoferować. Nie dano prezesowi Tarasowi szansy, by mógł się wykazać. A przecież, jeżeli kogoś się powołuje, to powinno takie powołanie oznaczać, że obdarza się powołaną osobę zaufaniem i daje się jej działać. Wsparcia się nie doczekał, tylko doczekał się odwołania - podkreślił prof. Marek Szczepański.

Czytaj też: Mirosław Taras został odwołany. Nie jest już prezesem Kompanii Węglowej

Sam Mirosław Taras był dobrze oceniany w środowisku górniczym, jako ten, który rozpędził na rynku Lubelski Węgiel Bogdankę. Taras nie miał złudzeń i od początku wiedział, że bez mocnego wsparcia ze strony właściciela niczego w Kompanii dokonać nie sposób.

Mówił o tym portalowi wnp.pl zanim został prezesem zarządu Kompanii Węglowej.

- W Kompanii potrzeba ostrych działań, ale bez wsparcia właścicielskiego, bez zrozumienia związków, nic się nie zrobi - dobitnie zaznaczył w rozmowie z portalem wnp.pl z 21 marca br.

- Twierdziłem i nadal twierdzę, że wydajność części kopalń śląskich jest bardzo niska. A wynagrodzenia nie przystają do osiąganej wydajności, są za wysokie. Można dużo płacić, ale za wydajną i efektywną ekonomicznie pracę. Nadmierne zatrudnienie wynika z bardzo niskiej wydajności i koło się zamyka. Inna sprawa to trudne warunki górniczo-geologiczne na Górnym Śląsku. Eksploatuje się tam pokłady węgla nie bacząc na koszty - ocenił Mirosław Taras.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.