Inwestycje w Polsce: PiS zmienił klimat inwestycyjny? Na dwoje babka wróżyła

• Czy klimat inwestycyjny w Polsce się popsuł? Uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego mieli podzielone zdania.
• Część twierdzi, że są już pierwsze sygnały, że jest gorzej. Widać to choćby w zaniepokojeniu części inwestorów zagranicznych.
• Inni uważają, że klimat inwestycyjny w Polsce, wbrew części doniesień medialnych, wcale tak bardzo się nie pogorszył.
• Ich zdaniem fundamenty gospodarki są dobre, a psucie dyscypliny finansów publicznych – nieprzesądzone.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Inwestycje w Polsce: PiS zmienił klimat inwestycyjny? Na dwoje babka wróżyła

PODZIEL SIĘ


Autor: Bartosz Dyląg

6 cze 2016 6:18


W ostatnich miesiącach dużo mówi się o pogorszeniu klimatu dla inwestorów zagranicznych. Krytycy rządu PiS zarzucają mu, że psuje klimat inwestycyjny w Polsce, wprowadza i planuje kolejne podatki, nie potrafi uspokoić kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Widać to m.in. w sygnałach płynących z agencji ratingowych czy poważnym osłabieniu polskiej waluty.

 Pytanie o klimat inwestycyjny padło podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego, jednak eksperci nie mieli jednoznacznej odpowiedzi.

Klimat inwestycyjny nie jest za ciekawy

Jacek Siwicki, prezes Enterprise Investors jest w tym zakresie pesymistą. Wskazuje, że prywatne inwestycje nie nadążają za wzrostem PKB w I kwartale br. – Skoro prywatny przedsiębiorcy nie inwestują, to pierwsze realne odzwierciedlenie, jaki mamy klimat inwestycyjny w kraju – uważa Siwicki.

Prezes Enterprise Investors zwraca ponadto uwagę na obroty GPW, które w kwietniu były najniższe od czerwca 2009. Jego zdaniem giełda ma problem, bo przyszłość OFE jest niejasna. Pojawiają się głosy, że inwestorzy grają pod dalszy demontaż OFE.

Jacek Siwicki wskazuje, że prywatne inwestycje nie nadążają za wzrostem PKB. Fot. PTWP Jacek Siwicki wskazuje, że prywatne inwestycje nie nadążają za wzrostem PKB. Fot. PTWP

- W świecie rynku kapitałowego mówi się o tym cały czas. Przeprowadziliśmy w tym roku dwie oferty publiczne, OFE reagują na zasadzie: dzisiaj jesteśmy, jutro nas nie będzie – wyjaśnia Siwicki.

W dodatku - zdaniem Siwickiego - nasi politycy na wyścigi starają się ten klimat inwestycyjny budować. Przykładem jest wicepremier Morawiecki, który z jednej strony chwali inwestycję Daimlera w Polsce, z drugiej – ubolewa, że dwie trzecie eksportu tworzą firmy zagraniczne.  

- W ostatnich dwóch dniach rozmawiałem z siedmioma swoimi inwestorami i chyba dostanę nagrodę specjalną od ministra Waszczykowskiego, bo musiałem ambasadora Polski po raz kolejny udawać i tłumaczyć, że właściwie jest fajnie, wszystkie państwa niepokoje i nerwy są przesadzone, bo „dobra zmiana” idzie i będzie jeszcze lepiej. To, że budżet nie domknie się jeszcze w tym roku, to są na razie złe pogłoski – mówi Siwicki.

Maciej Dyjas, partner zarządzający w Griffin Real Estate zauważa, że z jednej strony prowadzony jest biznes jak zwykle, ale z drugiej atmosfera już teraz wpłynęła na rynek, zachowanie innych uczestników rynku. Praca z inwestorami jest dużo cięższa niż kiedyś.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

jesse 2016-06-06 12:27:20

Inwestycje w Polsce: nie PiS, ale PO & Co. poprzez ich histerie popierana przez KOD i postkomunistyczne media zmieniło klimat inwestycyjny, jesli...