"Inteligentna" fabryka General Electric powstanie w Bielsku-Białej. Praca dla 1,2 tys. osób

Największy koncern świata, General Electric, wybuduje w Bielsku-Białej nowy zakład. Koszt inwestycji w innowacyjną fabrykę to 54 mln dolarów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

"Inteligentna" fabryka General Electric powstanie w Bielsku-Białej. Praca dla 1,2 tys. osób

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

4 gru 2014 14:53


Praca w najnowocześniejszej fabryce GE w całej Europie (podobne zakłady są tylko w USA i w Azji) ma ruszyć jeszcze przed końcem 2015 r. Zatrudnienie znajdzie w niej 1,2 tys. osób.

- Inwestycja GE za ponad 50 milionów dolarów w nowym zakładzie w Bielsku-Białej będzie służyć naszym klientom na całym świecie i pozwoli osiągnąć GE przyspieszenie w rozwoju poprzez integrację zaawansowanych technologii produkcji - powiedział Mark Begor, prezes GE Energy Management.

Czytaj też: Hay Group przedstawia 20 światowych liderów przywództwa

Koncern chce przenieść do nowego zakładu produkcję z czterech pozostałych lokalizacji w mieście (obecnie zatrudnia w nich 800 osób). I to załoga tych fabryk będzie tworzyć trzon zespołu pracującego w nowym zakładzie.

Jednak jak zapewnia Beata Stelmach, prezes GE Polska w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", docelowo zatrudnienie wzrośnie do 1200 osób, a GE podpisało już umowy z 50 nowymi pracownikami.

A dlaczego fabryka będzie inteligentna? Jak wyjaśnia na łamach "DGP" Stuart Thompson, dyrektor generalny GE Industrial Solutions, na hali produkcyjnej na szeroką skalę będzie wykorzystana automatyka, np. wyręczające ludzi roboty. W pełni zautomatyzowana ma być też obsługa magazynu.

Nowoczesny zakład stworzy również lepsze warunki pracy dla zatrudnionych w nim osób. Otwarta przestrzeń pozwoli na bliższą współpracę osób z różnych zespołów: rozwoju, produkcji i funkcji wspierających. Zwiększając tym samym aktywność w pracach zespołowych.

Czytaj też: Stelmach: Inwestorzy nie szukają już w Polsce taniej siły roboczej, a informatyków i inżynierów

Ponadto praca w nowym zakładzie pozwoli ludziom rozwijać ich umiejętności techniczne. W zakładzie pojawią się specjalne sale szkoleniowe - czytamy w komunikacie.

Jak podkreśla Beata Stelmach na łamach "DGP", decyzja o ulokowaniu jednego z najnowocześniejszych zakładów koncernu właśnie w Bielsku-Białej nie była już podyktowana niskimi kosztami pracy, jak to było jeszcze 23 lata temu, kiedy GM wprowadzał się do Polski, lecz efektywnością polskich pracowników.

Jak twierdzą przedstawiciele GE, pod tym względem wyprzedza nas tylko Korea Południowa.

Ogółem GE zatrudnia dziś w Polsce ok. 10 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

pendolino 2015-01-24 21:32:55

inteligntny zaklad? tylko jak dojechac do takiej inteligencji nie wszyscy posiadaja swoje 4 kolka.

Zdrowy rozsądek 2014-12-08 20:30:12

Jeśli nowa fabryka ma zostać zautomatyzowana, a celem jest przeniesienie produkcji z 4 osobych budynków, gdzie wiele funkcji się dubluje- to każdy kto cokolwiek wie o planowaniu zasobów zada sobie pytanie - jaki jest sens wzrostu zatrudnienia ?