Huta Częstochowa przygotowuje się do kolejnego etapu restrukturyzacji

0 0
Huta Częstochowa przygotowuje się do kolejnego etapu restrukturyzacji

ISD Huta Częstochowa przygotowuje się do drugiej fazy restrukturyzacji zatrudnienia - powiedział PAP w piątek rzecznik grupy ISD Polska Jacek Łęski. Dodał, że nowy model zatrudnienia ma powstać w ciągu 2-3 miesięcy. W hucie pracuje ok. 1,6 tys. osób.

Rzecznik podkreślił, że drugiego etapu restrukturyzacji nie należy "odczytywać" jako kolejnego programu redukcji, lecz "przebudowę systemu zatrudnienia".

Według Łęskiego założenia nowego modelu zatrudnienia w hucie powinny powstać w ciągu 2-3 miesięcy, po konsultacjach ze związkami zawodowymi. "Chcemy, by system zatrudnienia był bardziej elastyczny, dawał nam możliwość reagowania, dostosowywania wysokości zatrudnienia do sytuacji rynkowej w danym okresie" - powiedział Łęski.

Poinformował, że na obecnym etapie nie można jeszcze ujawnić szczegółów. Dodał jednak, że chodzi m.in. o to, iż "w okresie, kiedy nie byłoby pracy dla pracownika, otrzymywałby on niższe niż normalnie wynagrodzenie, pod warunkiem, że pozostawałby w gotowości do pracy. To byłby system bezpieczniejszy dla pracownika" - powiedział rzecznik. Zaznaczył, że gdyby pracownik nie był zainteresowany takim rozwiązaniem, miałby np. zagwarantowane odszkodowanie.

Łęski poinformował, że poszukuje się też rozwiązań, które umożliwiłyby przejmowanie hutników przez firmy kooperujące z hutą.

Zamiar przeprowadzenia redukcji zatrudnienia w hucie, ze względu na pogarszającą się sytuację na rynku stali, ogłoszono w maju ubiegłego roku. Zakład, który zatrudniał wówczas ok. 3050 pracowników, najpierw wprowadził program dobrowolnych odejść, a pod koniec września zdecydowano o rozpoczęciu zwolnień grupowych. Pracownikom pozostawiono do wyboru - zwolnienie lub dobrowolne odejście.

Łęski powiedział w piątek, że zdecydowana większość osób decydowała się na program dobrowolnych odejść.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.