Holding Śląskie Huty Stali powstanie do końca tego roku

• Śląskie Huty Stali (ŚHS), które skupią pod jedną marką m.in. należące do katowickiego Węglokoksu huty Łabędy i Pokój, powstaną przed końcem tego roku.
• Podmiot będzie działał w formule holdingu - podali we wtorek przedstawiciele Węglokoksu.
• Śląskie Huty Stali mają dostarczać wyroby głównie do górnictwa, przemysłu stoczniowego, kolejowego, zbrojeniowego, budownictwa i energetyki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Holding Śląskie Huty Stali powstanie do końca tego roku

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MIW

13 wrz 2016 16:30


Wybrana dla Śląskich Hut Stali forma holdingu, w którym podmiotem dominującym będzie katowicki Węglokoks, oznacza, że hutnicze spółki pozostaną samodzielne pod względem organizacyjnym i prawnym, ale będą ściśle współpracować w zakresie produkcji i sprzedaży wyrobów.

- To rozwiązanie pozwoli na maksymalizację efektu synergii, a tym samym zwiększy konkurencyjność na rynku. Pozwoli również na rozszerzenie oferty i dotarcie do nowych klientów- ocenił we wtorek (13.09) wiceprezes Weglokoksu do spraw grupy kapitałowej Krzysztof Mikuła.

W ostatnim czasie zarejestrowano już wspólny znak towarowy holdingu. Inicjatorzy jego powołania liczą, że najdalej w grudniu tego roku rozpocznie on faktyczną działalność.

Głównymi filarami Śląskich Hut Stali mają być należące do grupy kapitałowej Weglokoksu Huta Łabędy w Gliwicach i Huta Pokój w Rudzie Śląskiej oraz - po rozstrzygnięciu wszystkich kwestii prawnych - Walcownia Blach Batory w Chorzowie. Logistyką i handlem ma zajmować się Węglokoks, który już dziś pośredniczy w sprzedaży wyrobów hut Łabędy i Pokój, zapewnia również hutom dostawy półproduktów.

Śląskie Huty Stali mają dostarczać wyroby głównie do górnictwa, przemysłu stoczniowego, kolejowego, zbrojeniowego, budownictwa i energetyki. Wstępną koncepcję konsolidacji zaprezentował w marcu tego roku wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Od tamtej pory przeprowadzono analizy rynkowe i biznesowe projektu; w ostatnim czasie zapadły decyzje dotyczące formuły organizacyjnej jego działania i harmonogramu dalszych prac. Wbrew przymiarkom, przedsięwzięcie na obecnym etapie nie obejmie katowickiej huty Ferrum.

Przedstawiciele Węglokoksu zapewniają, że prace nad projektem ŚHS prowadzone są pod nadzorem i w ścisłej współpracy z Ministerstwem Energii.

- Taka konsolidacja to wielka szansa dla hutnictwa, ale i całego Śląska. Wzmocnienie branży hutniczej to też wzmocnienie potencjału gospodarczego regionu. Powołanie Śląskich Hut Stali to jeden z priorytetów Ministerstwa Energii - skomentował we wtorek wiceminister Tobiszowski. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.