Historyczny moment dla górnictwa: Polska Grupa Górnicza rozpocznie działalność. Jest porozumienie

• Przedstawiciele górniczych i energetycznych spółek oraz banków i instytucji finansowych podpisali w Katowicach porozumienie w sprawie rozpoczęcia działalności Polskiej Grupy Górniczej (PGG).
• To symboliczny start firmy, która ma być największym producentem węgla kamiennego w UE.
• Premier Beata Szydło oceniła, że to historyczny moment dla polskiego górnictwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Historyczny moment dla górnictwa: Polska Grupa Górnicza rozpocznie działalność. Jest porozumienie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

26 kwi 2016 14:48


Porozumienie podpisano we wtorek (26 kwietnia) w obecności premier Beaty Szydło i ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, przy udziale związkowców z Kompanii Węglowej (KW), którzy przed tygodniem podpisali z zarządami Kompanii i PGG inne porozumienie, otwierające drogę do powstania Grupy. Zaakceptowali w nim założenia biznesplanu oraz godzili się m.in. na zawieszenie na dwa lata wypłat nagrody rocznej - tzw. czternastej pensji.

Premier Beata Szydło oceniła, że rozpoczęcie działalności Polskiej Grupy Górniczej (PGG) to wielki dzień i historyczny moment dla polskiego górnictwa. Jak dodała, PGG ma być firmą nowoczesną, dobrze zarządzaną i przynoszącą zyski.

"Potrzebna nam będzie wielka determinacja, konsekwencja, odpowiedzialność, rozsądne decyzje i przede wszystkim skuteczność w działaniu. Takie zadania stoją przed Polską Grupą Górniczą. Wierzę głęboko, że to będzie nowoczesny, konkurencyjny podmiot, który będzie wdrażał nowoczesne technologie węglowe, nowoczesne inwestycje" - podkreśliła szefowa rządu, która we wtorek wzięła udział w Katowicach w uroczystości podpisania porozumienia w sprawie utworzenia Polskiej Grupy Górniczej.

Czytaj też: Kompania Węglowa, negocjacje: Jest porozumienie ze związkami zawodowymi

Premier podkreśliła, że będzie to podmiot łączący polską myśl technologiczną i inżynierską. "Razem dokonamy tego, o czym od dawna wszyscy mówią, (...) ale jakoś nikt nie potrafił doprowadzić do końca" - mówiła Beata Szydło.

Zdaniem premier, "gdyby nie osiem lat zaniedbań, górnictwo byłoby w innej sytuacji". "Nie musielibyśmy podejmować tak trudnych decyzji, bo przez osiem lat niczego w branży górniczej nie zrobiono, nie myślano o przyszłości górnictwa" - oceniła.

fot.twitter.com/PremierRP fot.twitter.com/PremierRP

Wtorkowe porozumienie oznacza zaakceptowanie przedsięwzięcia przez inwestorów, którzy mają wnieść do PGG kapitał, oraz przez banki kredytujące Kompanię, m.in. w postaci obligacji. W sumie planowana łączna wartość zaangażowania kapitałowego inwestorów to ponad 2,4 mld zł, a banków, w postaci obligacji - ponad 1 mld zł.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.