Historyczny moment dla górnictwa: Polska Grupa Górnicza rozpocznie działalność. Jest porozumienie

0 0
Historyczny moment dla górnictwa: Polska Grupa Górnicza rozpocznie działalność. Jest porozumienie
Porozumienie ws. PGG podpisano w obecności premier Beaty Szydło i ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, przy udziale związkowców z Kompanii Węglowej (fot.twitter.com/PremierRP)

• Przedstawiciele górniczych i energetycznych spółek oraz banków i instytucji finansowych podpisali w Katowicach porozumienie w sprawie rozpoczęcia działalności Polskiej Grupy Górniczej (PGG).
• To symboliczny start firmy, która ma być największym producentem węgla kamiennego w UE.
• Premier Beata Szydło oceniła, że to historyczny moment dla polskiego górnictwa.

Porozumienie podpisano we wtorek (26 kwietnia) w obecności premier Beaty Szydło i ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, przy udziale związkowców z Kompanii Węglowej (KW), którzy przed tygodniem podpisali z zarządami Kompanii i PGG inne porozumienie, otwierające drogę do powstania Grupy. Zaakceptowali w nim założenia biznesplanu oraz godzili się m.in. na zawieszenie na dwa lata wypłat nagrody rocznej - tzw. czternastej pensji.

Premier Beata Szydło oceniła, że rozpoczęcie działalności Polskiej Grupy Górniczej (PGG) to wielki dzień i historyczny moment dla polskiego górnictwa. Jak dodała, PGG ma być firmą nowoczesną, dobrze zarządzaną i przynoszącą zyski.

"Potrzebna nam będzie wielka determinacja, konsekwencja, odpowiedzialność, rozsądne decyzje i przede wszystkim skuteczność w działaniu. Takie zadania stoją przed Polską Grupą Górniczą. Wierzę głęboko, że to będzie nowoczesny, konkurencyjny podmiot, który będzie wdrażał nowoczesne technologie węglowe, nowoczesne inwestycje" - podkreśliła szefowa rządu, która we wtorek wzięła udział w Katowicach w uroczystości podpisania porozumienia w sprawie utworzenia Polskiej Grupy Górniczej.

Czytaj też: Kompania Węglowa, negocjacje: Jest porozumienie ze związkami zawodowymi

Premier podkreśliła, że będzie to podmiot łączący polską myśl technologiczną i inżynierską. "Razem dokonamy tego, o czym od dawna wszyscy mówią, (...) ale jakoś nikt nie potrafił doprowadzić do końca" - mówiła Beata Szydło.

Zdaniem premier, "gdyby nie osiem lat zaniedbań, górnictwo byłoby w innej sytuacji". "Nie musielibyśmy podejmować tak trudnych decyzji, bo przez osiem lat niczego w branży górniczej nie zrobiono, nie myślano o przyszłości górnictwa" - oceniła.

fot.twitter.com/PremierRP
fot.twitter.com/PremierRP

Wtorkowe porozumienie oznacza zaakceptowanie przedsięwzięcia przez inwestorów, którzy mają wnieść do PGG kapitał, oraz przez banki kredytujące Kompanię, m.in. w postaci obligacji. W sumie planowana łączna wartość zaangażowania kapitałowego inwestorów to ponad 2,4 mld zł, a banków, w postaci obligacji - ponad 1 mld zł.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.