Gróbarczyk: Marynarze powinni wrócić pod polską banderę. Rząd chce też odbudować polski przemysł stoczniowy

0 0
Gróbarczyk: Marynarze powinni wrócić pod polską banderę. Rząd chce też odbudować polski przemysł stoczniowy
Polski przemysł stoczniowy zostanie odbudowany? (Fot. PTWP)

Odbudowę przemysłu stoczniowego, sprowadzenie armatorów pod polską banderę oraz integrację szkolnictwa morskiego w obszarze uczelni wyższych i średnich zapowiada minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

We wtorek, 8 grudnia, zostało podpisane rozporządzenie ustanawiające formalnie Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Przejmie ono część kompetencji należących dotychczas m.in. do Ministerstw: Infrastruktury i Rozwoju, Środowiska oraz Skarbu Państwa.

Jak poinformował członków komisji sejmowej minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk - jeśli chodzi o zakres prac i funkcjonowania resortu - będzie ono obejmować pięć elementów: przemysł stoczniowy, żeglugę morską, żeglugę śródlądową, eksploatację portów, rybołówstwo i szkolnictwo morskie.

Odbudowa polskiego przemysłu stoczniowego

Gróbarczyk zapowiedział ustawę o odbudowie przemysłu stoczniowego, która powinna być gotowa za trzy miesiące. W następnym etapie nastąpi jej uzgodnienie z rządem oraz pozostałymi ministerstwami.

– Naszym celem jest odbudowanie przemysłu stoczniowego, jego zrównoważenie, jak również ustawowe, legislacyjne i organizacyjne oddziaływanie, by stworzyć możliwość reindustrializacji i rozwoju gospodarczego w tym obszarze – powiedział minister Gróbarczyk.

Czytaj też: Stocznie - nie jest tak źle, jak opisują

Jak dodał Gróbarczyk, „PiS nie ma zamiaru budować statków, bo statki buduje biznes. Chodzi bardziej o aspekty prawne, wykorzystanie funduszy unijnych, kredytów bankowych”.

– Jest sfera ogromnych możliwości, jeśli chodzi o fundusze unijne, nasze państwo w minimalnym stopniu je wykorzystuje. Wydaje się, że powinniśmy być głównym beneficjentem tych środków – podkreślił Gróbarczyk.

Marek Gróbarczyk zapowiedział także integrację szkolnictwa morskiego w obszarze uczelni wyższych, a także szkół średnich kształcących na potrzeby zawodów związanych z gospodarką morską.

W obszarze żeglugi morskiej zadaniem resortu będzie przede wszystkim ustabilizowanie spraw związanych z już istniejącymi ustawami, czyli ustawą o podatku tonażowym czy ustawą o pracy na morskich statkach handlowych.

– Zmierza to do powrotu statków pod polską banderę, a przede wszystkim do ustabilizowania spraw podatkowych, aby armatorzy wrócili pod polski system podatkowy – zapowiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.